Uyku Cücesi Masalı

uyku cucesi masali

Bir varmış, bir yokmuş, uykular ülkesinde, uykuların en derinliklerinde bir uyku cücesi varmış. Sabah, akşam uyuklayıp dururmuş. Dünya üzerinde uyumak istemeyen çocuklar olursa uyku cücesinin gözleri yuvalarından fırlayacak gibi açılır, hemen yerinden fırlar koşar gelirmiş. Elindeki sihirli değneği uyumayan çocukların kirpiklerine iki kere dokundurduğunda çocuklar mışıl, mışıl uykuya dalarmış.

Günlerden bir gün Ali isimli bir çocuk televizyon karşısında fazla kalmış ve uyku saatini kaçırmış. Uyku cücesinin birden gözleri açılmış ve hemen yerinden fırlamış, Ali’nin bulunduğu odaya gelmiş.

Elindeki sihirli değneği Ali’nin kirpiklerine iki defa dokundurmuş fakat Ali’nin gözleri dahada açılmış. Uyku cücesi sihirli değneğini yine iki kere Ali’nin kirpiklerine dokundurmuş fakat Ali sihirli değneği tutup başlamış gülmeye, uyku cücesi bu durumdan dolayı şaşkınmış. Daha önce böyle bir davranışla hiç karşılaşmamış.

Ali güldükçe, gülüyor kahkahalar atmaya devam ediyormuş. Bu arada odanın kapısı açılmış gelen Ali’nin annesiymiş. Uyku cücesi hemen yatağın altına saklanmış. Günün birinde çocuklardan başkası uyku cücesini görürse bir daha uyku ülkesinden çıkması mümkün değilmiş. Annesi Ali’nin yanına gelip onu yanaklarından öperek ona bir masal anlatmaya başlamış. Uyku cücesi masaldan çok etkilenmiş ve yatağın altında uyuya kalmış.

Aradan bir saat geçmiş. Ali yataktan kalkıp uyku cücesine yaklaşmış ve kulağının dibinde :

-” Aaaaaaa ! ” diye bağırmış. Uyku cücesi hemen eliyle Ali’nin ağzını kapatmaya çalışmış fakat Ali kıkır, kıkır gülmeye devam ediyormuş. Ali’ye susması için eliyle işaret etmiş. İlk defa bir çocuğu uyutmaya başaramıyormuş. Ali’nin hiç uyumaya niyeti yokmuş. Uyku cücesi bir zıplamış Ali’nin göz kapaklarını çekiştirmeye başlamış. Uyku cücesi kapatıyor, Ali açıyormuş. Uyku cücesi Ali’ye:
-” Sen niye uyumuyorsun” diye sormuş.

Ali:
-” Çünkü bütün gün uyudum, şimdi o yüzden uyuyamıyorum. Sen kimsin” diye sormuş Ali. Uyku cücesi:

-”Ben uyku cücesiyim, uyuyamayan çocuklara masallar anlatır, sihirli değneğimle kirpiklerine dokunup, onların uyumalarına yardım ederim ” demiş.
Ali tekrar kıkır kıkır gülmeye başlamış.
-” İyi ama ben bütün gün uyudum zaten, o yüzden uyuyamıyorum ” demiş. Sahiden de Ali o gün okuldan geldikten sonra uyumuş ve zaten ama 6 saattir uyuyormuş zamanında uyumadığı içinde uyku saatleri karışmış.

Uyku cücesi ona :
-”Uyku saatlerine dikkat etmek çok önemlidir eğer her gün düzenli olarak 12 saat uyumazsan büyüyüp akıllı bir çocuk olamazsın ” demiş.

Ali ile birlikte güneş doğana ,horozlar ötene kadar konuşmuşlar. En sonunda Ali uykusuzluğa dayanamayıp sabaha karşı uyuyakalmış. O gece tek uykusuz kalan çocuk Ali’ymiş. Başka çocuklar çok güzel uyuduklarından uyku cücesini çağıran olmamış.
Uyku cücesi de böylelikle hayatında ilk defa böyle farklı bir olayla karşı karşıya kalmış.Eğer bir gün sizde uykusuz kalırsanız Uyku cücesi sihirli değneğiyle kirpiklerinize dokunsun….

Uykum gitti nereye, Yıkanmaya dereye, Döngel uykum dön gel, Gözlerime geriye.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir