Prenses ve Bezelye Tanesi Masalı

prenses ve bezelye masali

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde tepenin yukarısındaki büyük şatoda kral, kraliçe ve yakışıklı oğulları prens yaşıyordu. Prens evlenmek istiyordu, ama evleneceği kişinin gerçek bir prenses olmasını istiyordu. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaştı ama hayal kırıklığı içerisinde şatoya geri döndü. Gördüğü prenseslerin gerçek bir prenses olup olmadığını bir türlü anlayamıyor hep bir şeylerin noksan olduğunu düşünüyordu.

Bir gece gök gürlüyordu ve şiddetli yağmur yağıyordu,  şatonun kapısı çalındı. Kapıyı açan kral karşısında sırılsıklam olmuş, güzeller güzeli kızı görünce hemen onu içeri aldı. Gelen kız gerçek bir prenses olduğunu söylüyordu. Ama ona şatodakiler inanmamışlardı. Kraliçe kimselere bir şey söylemedi ve:

-” Anlarız bakalım” dedi kendi kendine. Kızın yatacağı odaya girerek yere bir bezelye tanesi bıraktı. Bu bezelye tanesinin üzerine yirmi tane döşek, döşeklerin üzerine yirmi tane kaz tüyü yatak koydu ve kıza artık yatabileceğini söyledi. Gece prenses bu yatakların üzerinde uyudu. Sabah olduğunda kıza:

-” Nasıl rahat uyuyabildin mi? diye sorduklarında ; prenses olduğunu söyleyen kız:
-” Bütün gece sabaha kadar gözümü kırpmadım. Her yanım çürükler içerisinde kaldı. Berbat bir geceydi,  yatağın içinde beni rahatsız eden bir şey vardı.” diye cevapladı. Böylece kızın yirmi döşek , yirmi kaz tüyü yatağın üzerinde yatmasına rağmen küçücük bir bezelye tanesini hissedecek kadar kibar, nazlı ve narin birisi olduğunu ve onun gerçek bir prenses olduğunu anladılar. Prens artık aradığı gerçek prensesi bulduğu için çok mutlu oldu. Evlenip mutlu bir hayat sürdüler.
Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine, gökten üç elma düştü kimin ne muradı varsa onun başına…….

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir