Titiz Sefa

Çok güzel denizi ve büyük bir kıyı şeridi olan bir sahil kasabası varmış. Bu kasabada Sefa isimli bir çocuk varmış. Sefa titiz bir çocukmuş. Titiz Sefa hep güzel giyinir ve sabah evden nasıl temiz kıyafetlerle çıkarsa akşam da yine temiz bir şekilde dönermiş. En ufak bir leke ve toz olursa, Sefa hiç üşenmeden koşa koşa eve gider ve üstünü değiştirmiş. Bir gün akrabalarıyla birlikte sahile yüzmeye gideceklermiş. Sefa çok heyecanlanmış çünkü bütün kuzenleri ile birlikte olacakmış.

Hep birlikte amcasının minibüsüne binip sahile doğru yol almışlar. Sefa toplarını, kolluklarını, iplerini ve en sevdiği yeşil kazma küreğini mavi kovasına koyup yanına almış. Anneleri ve babaları sahildeki piknik hazırlıklarına başlarken çocuklar hemen deniz kenarında kumdan kale yapmaya başlamışlar. Herkes bir yandan kumdan kale yapmaya çalışırken bir yandan da birbirlerine kum ve su sıçratarak şakalaşıyorlarmış. Sefa ise kaleyi yapmaya başladığında her seferinde biraz kum koyup hemen elini suya batırıyormuş. Biraz kaleye şekil verip yine koşa koşa elini suya batırıp temizliyormuş. Kuzenleri birbirleriyle şakalaşırken Sefa telaşla oradan uzaklaşıyormuş. Sefa koşarak annesinin yanına gitmiş ve, “Anneeeeeeeee, birbirlerine kum atıyorlar ve üzerimi kirletiyorlaaaar,” demiş ve hemencecik denize atlamaya gitmiş.

Geri annesinin yanına dönen Sefa’yı amcası yanına çağırmış ve, “Yavrum, denizin dibindesin zaten ha kum gelmiş ha gelmemiş yıkarsın geçer. Öyle değil mi?” demiş. Sefa ise, “Ama amca kıyafetlerime ve üstüme toz kir gelince rahatsız oluyorum” demiş. Amcası önce bir şaşırmış sonra ise gülmüş. “Sefa, oğlum sen çocuksun oyunlar oynuyorsun tabi ki üzerin kirlenecek. Hem kirlenmek güzeldir. Dert edinmezsen daha eğlenceli oyunlar oynar ve keyif alırsın.” demiş.
Sefa amcasıyla biraz daha konuştuktan sonra onun haklı olduğunu düşünmüş ve bu sefer gerçekten isteyerek koşa koşa kuzenlerinin yanına gitmiş ve onlarla kale yapmış, onlara kum ve su sıçratmış. Öncekinden daha çok eğlenen Sefa artık üzerinin kirlenmesine ve toz olmasına takılmadan gönlünce oyunlar oynamış ve eğlenmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir