Çarşamba , Ocak 23 2019
Çocuk masalları
Anasayfa / Eğitici Masallar / Tekne Yapan Çocuk
Tekne Yapan Çocuk
Tekne Yapan Çocuk

Tekne Yapan Çocuk

Mersin’de yaşayan ve geçimlerini denizden kazanan bir aile varmış. Ezgi ve Mert, iki çocuklarıyla beraber denize kıyısı olan bir evde otururlarmış. Çocuklardan Ecem, okula gitmediği zamanlarda ödevleri de bittikten sonra sıkıntıdan patlarmış. Annesi ve babası ona aslında defalar; “ bizimle beraber gel, belki ilgini çeker, el becerisi kazanmak senin için çok iyi olur” deseler de Ecem, istemeyip gitmezmiş. Gel zaman git zaman Ecem, ailesinin ne yaptığını merak edip bir gün iş alanlarıma gitmiş.

Anne ve babasının beraberce, irili ufaklı kayık, küçük tekne iskeletleri yaptığını, ahşap malzemeleri dönüştürdüğünü görmüş. Biraz izledikçe ve günler geçtikçe küçük küçük tahta parçaların nasıl bir tekne ortaya çıkardığına inanamamış ve annesiyle babasına hayran kalmış.

İçinden “ ben de böyle bir şey üretmek, kendim yapmak istiyorum.” Diye düşünmeye başlamış ve bir akşam yemekte annesine ertesi gün geleceğini ama ona da iş vermelerini söylemiş.

Böylece ertesi gün sahile giderek annesi ve babasının ona verdiği işleri yapmış. Eşya taşımış, zımpara yapmış, birleştirme aşamalarına yardım etmiş, boya ve vernik yapmış… Dört, beş gün boyunca çok ama çok eğlenmiş.

En sonunda iş bitip de ortaya teslim edecekleri kayık çıkınca gözlerine inanamamış.

“ Bunu biz mi yaptık anne! Baba!” demiş heyecanla. Evet demiş ailesi de. Çalışarak ortaya yeni bir şey çıkarmanın hissettirdiği duyguların paha biçilemez güzellikte olduğunu anlatmak istemişler ve galiba başarılı da olmuşlar…

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Hakkında clerk

bunlara da bak

Sihirli Taşlar

Sihirli Taşlar

Ahmet ve Hasan isimli kardeşlerin kuzenleriyle birlikte Işıklar Diyarındaki maceralarının üzerinden baya bir zaman geçmişti. …

Huzur Bahçesi

Huzur Bahçesi

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde kocaman bir şehirde aynı şehir gibi kocamaaaaaan, merkezden uzak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir