Sütün Faydaları

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde Aslı isimli minik bir kız varmış. Aslı her tatilde nenesi ve dedesinin yanına köye gidermiş. Yeşilliklerin içinde doğal yaşamın sürdüğü bu köy Aslı’nın çok hoşuna gidermiş. Aslı henüz 8 yaşındaymış ve köye üçüncü gelişiymiş.
Köyde bir sürü hayvanları varmış ve gide gele Aslı hepsiyle dost olmuş ama en çok da İnek Mömö’ye. Aslı dedesi ve nenesini ziyarete gelene kadar süt içmeyi sevmezmiş. Çünkü sütün faydaları nedir bilmezmiş.

Bebekken annesinden içmiş ama sonraları hiç severek içmez hatta sonradan içmeyi bırakmış. Hep ya annesinin ya da babasının zorlamasıyla içermiş. Nenesi ve dedesinin yanına geldiğinde ise sütün faydalarını öğrenmeye başlamış. Üç yazdır süte aşık hatta bazen kendi sağmaya çalışıyormuş Mömö’den.

Nenesi öğretmiyormuş ufaktan. O yaz köye yeni bir çocuk gelmiş. Aslı gibi dede ziyaretine gelmiş. İsmi Sibel’miş. Sibel 6 yaşındaymış ve sütü hiç sevmiyormuş. Aslı Sibel’le tanışmış ve gününün çoğunu beraber geçirmeye başlamışlar. Oyunlar oynuyor, köyü keşfe çıkıyor ve kitap okuma saatleri yapıyorlarmış. Günleri artık bir alışkanlığa dönüşmüş. Sibel Aslı ne zaman ineklerin yanına gidince hep onu olabildiğince uzakta bekliyor ve hiç yanaşmak istemiyormuş.

Sibel anlamadığı bir şekilde sütü ve inekleri sevemiyor hatta ineklerden biraz korkuyormuş bile. Aslı yakın arkadaşı Sibel’e kendi yaşadığı durumu anlatmaya başlamış. “Sibel ben de senin gibi sütü sevmezdim hatta zorla içerdim ama buraya gelince nenem ve dedemle resmen süt üzerine araştırma yaptık, inekten sağılıșını izledim ve bana faydalarını anlattılar. Biliyor musun süt büyümemizi, gelişmemizi ve kemiklerimizi sağlamlaştırıyor. Beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyormuş, mesela ben süt sevdikten sonra derslerime daha hevesli çalışabiliyorum.

Bizi mikroplardan koruyor süt, onlara karşı adeta bir duvar olup direncimizi arttırıyor. A mesela sen dişlerine çok önem veriyorsun ya, hani onları özenle fırçalıyor asla unutmuyorsun işte süt dişlerinin çürümesine karşı birebir!” Sibel bu kadar bilgi karşısında şaşıp kalmış. Sütün bu kadar önemli olduğunu bilmiyormuş ve diş yararını öğrenmesi onun için yetmiş bile. “Ama Aslı ben tadını sevemiyorum tamam yararlı ama içemiyorum.” demiş, Aslı da “Biliyor musun

Sibel ben de başta içemiyordum.” demiş gülerek “Ama nenem içine bal koyuyor, muz koyuyor ya da ısıtıyor. Yani her şekilde denedim ve sonunda sade içmeye başlayabildim. Önce ben de balsız içemiyordum zaten.” demiş. O gün Sibel böyle düşünceli ve yardımsever bir arkadaşa sahip olduğu için çok mutlu olmuş. Akşam eve gitmeden Asli ile birlikte ballı süt içmiş ve bardağı bitirebilmiş! Sibel kendine inanamamış.
Sibel ve Aslı her yaz köyde buluşup sürekli süt içmeye devam etmişler ve her gelen çocuğa da sütün faydalarını anlatarak herkesi süte alıştırmışlar.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir