Çarşamba , Eylül 19 2018
Çocuk masalları
Anasayfa / Doğa Masalları / Kış Mevsimi

Kış Mevsimi

Bir varmış bir yokmuş güzel bir kentte büyükler işlerine, çocuklar okullarına gider akşamları ise herkes evine dönermiş. Bu kente çok sıcak geçen bir yazdan sonra kış mevsimi gelmiş çatmış. Havalar soğumuş, hafif hafif yağmurlar başlamış her taraf mis gibi toprak kokmaya başlamış. İnsanlar artık pek dışarı çıkmıyor evde duruyorlarmış. İnsanlar sıcacık evlerinde otururken bu soğuk havalarda dışarıda sokakta yaşayan hayvanlar ne yapıyor, soğuktan nasıl korunuyorlarmış? Kuşlar bazen pencerelerinin dibine kadar gelip yağmurdan ve soğuktan korunuyorlarmış. Bu evlerden birinde Zehra diye 9 yaşında bir kız varmış.

Okuldan gelince pencerenin önünde dışarıyı izlermiş. Kuşların pencerenin kenarına gelip soğuktan koruduklarını görürmüş. Onlara çok üzülmüş, pencerenin önüne her gün sabah okula gitmeden bir kaba su ve ekmek kırıntıları koymaya başlamış. Zehra’nın okuldan eve geldiğinde ilk işi pencereye bakmak oluyormuş. Kuşların ekmek kırıntılarını yediğini, sularının eksildiğini görünce mutlu oluyormuş. Her gün aynı şeyleri koyup öyle okula gidiyormuş. Okulda arkadaşlarına anlatmış. Onlara da “Havalar çok soğuk, hayvanlar yiyecek ve su koyar mısınız?” diye rica etmiş. Hayvanların da suya, yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu söylemiş.

Zehra ve arkadaşları son derse girmişler. Öğretmenleri ders anlatırken bu konuya dikkat çekmiş, “Çocuklar herkes kapısının, penceresinin önüne hayvanlar için su ve yiyecek koysun. Bu onların yaşamları için çok önemli.” demiş. Zehra’da parmak kaldırmış “Öğretmenim ben pencerenin önüne her gün su ve yiyecek koyuyorum kuşlar için.” demiş. Öğretmeni, “Aferin Zehra! Hayvanlara iyi davranalım onlar da bu dünyanın bir parçası. Etrafımızdaki arkadaşlarımızı, ailelerimizi bu konuda bilinçlendirelim. Sizlere güveniyorum çocuklar.” demiş. Kış mevsimine girerken girerken hepimiz bu konuya dikkat edelim, hayvan dostlarımızı unutmayalım.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Hakkında Masal Dede

bunlara da bak

Pembe Vazo

Pembe Vazo

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde güzel bir evin büyük kocaman bir mutfağa varmış. …

Göç Etmek İstemeyen Leylek

Göç Etmek İstemeyen Leylek

” Nasıl bir leyleğim ben” diye düşündü kendi kendine Ela. Çünkü her yıl havalar soğuduğunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir