Somurtkan Çocuk

Zamanın birinde büyük bir şehir varmış. Bu şehirde Enes isimli bir çocuk varmış. Enes hep mutsuz, kaşları çatık ve gergin bir çocukmuş. Somurtkan çocukmuş. Enes’in mutlu anları sayılı ama mutsuz anları hiç istemediği kadar çokmuş. Enes aslında bu halinden şikayetçi değilmiş ama çevresindeki herkes onun bu somurtkan halinden dertliymiş. Çünkü Enes en ufak bir şeyde bile hemen laf ediyor ve olayların hiç olumlu tarafından bakmıyormuş. İstemediği şarkı çalınca, oyunda kaybedince, sevmediği yemek masada olunca ya da onunla aynı düşüncede kimse olmayınca hemen kaşları çatıyor, somurtuyor ve sinirleniyormuş.

Yine bir gün okulda derste somurta somurta otururken arkadaşları sınıfa girmiş ve voleybol maçı yapalım demişler. Sınıfı ikiye ayırmışlar voleybol bilen ve bilmeyen dengesine göre Enes kendi grubunu sevmediği için somurtmaya, sinirlenmeye ve kızmaya başlamış. Arkadaşları Enes’in huyunu bildikleri için onu istedikleri gruba almışlar ama bu sefer de oyundaki yeri için anlaşamamış. Enes çok bilmediği için onu arkaya almışlar ama yine yaranamamışlar. En sonunda arkadaşları bu durumdan çok sıkılmışlar ve Enes’i oyundan çıkarmışlar. Enes bu duruma çok üzülmüş ve yaptıklarına pişman olmuş.

Tek başına sınıfa gitmiş ve düşünmeye başlamış neden böyle oldu diye. Düşünmüş, düşünmüş, düşünmüş. En sonunda hep negatif olduğunu, herkese karşı böyle zor bir insan olduğunu anlamış. Çok az gülüyor ve mutlu oluyorum diye düşünmüş Enes. O gün servis saatine kadar sınıfta tek başına oturmuş ve kendisiyle konuşmuş.

Enes eve gitmiş ve annesiyle konuşmaya başlamış. Ona aklından geçen her şeyi, kendi sorunlarını anlatmış. Artık bu kadar somurtkan, negatif olmak istemediğini anlatmış. Enes o kadar rahatlamış ki, o gece adeta hafiflemiş bir şekilde uyumuş.

Enes ertesi gün okula gitmiş ve okula giderken babasından onun çalıştığı oyun dünyası merkezine arkadaşlarını getirmek istediğini bunu ayarlayabilir mi diye sormuş. Babası da, “Tabi ki de oğlum, sen onlara söyle uygun bir günde gelirsiniz.” demiş. Enes mutlu mutlu sınıfına gitmiş. “Arkadaşlar, hepinizden bunca zamana kadar yaptığım somurtkan, negatif ve zor tavırlarımdan dolayı özür dilerim.

Sizden hem özür hem de yeni bir Enes’le tanışmanız için babamın çalıştığı oyun merkezine davet ediyorum. Hafta sonu gidelim hep birlikte orada eğlenelim.” demiş ve bütün sınıf bu haberi coşkuyla karşılamış. Somurtkan Enes eski huyunu bırakma yolunda ilk adımı atmış oldu. Bakalım onu daha neler bekliyor?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir