Sinekle Karinca Masalı

Sinekle karınca başlamışlar çekişmeye: “Sen mi daha değerlisin, ben mi?” diye. Ey ulu Zeus, nasıl olur, demiş sinek; Nasıl yerde sürünen aşağılık bir böcek bir tutmaya kalkar kendisiyle beni, gökleri saran havanın kızını?

Ben saraylara girer çıkarım; senin sofranda yemek yerim; bir öküz kurban edildi mi sana senden önce ben bakarım tadına. Ben nerde, şu fakir zibidi nerde! Sürte sürükleye evine götürdüğü bir saman çöpüdür günlerce kemirdiği. Haspam, sen söylesene bana: Bir kralın, bir imparatorun, bir güzelin başına konduğun olur mu hiç senin? Benim olur; dilediğim zaman gider ipek saçlar üstünde gezer oynarım.

Beyazı daha da beyaz olur benim konduğum yüzün. Söyledin bitti mi? demiş karınca; O gezdiğin saraylarda lanet okunur sana. Tanrılardan önce senin tattığın yemeklerin tatları daha iyi mi olur dersin? Her yere burnunu sokarsın da ne olur? Bütün kendini bilmezlerin yaptığı da budur. Ama ben de karayım onlar gibi. Evet, konarsın, bilirim üstlerine Kralların da, eşeklerin de; Ama şunu da bilirim ki ben çok kez bir olur konmanla uçman.

Adını sinek koymuşlar da ne olmuş peki; Bu da böbürlenecek bir şey mi sanki? Asalaklara da sinek demiyor mu insanlar? Geç bu yüksekten atmaları bir kere, böyle sözlere kulak bile vermem. Ah mübarek, sarayla övünme bari saraydan süpürüp atıyorlar sinekleri. Casusları da asıyorlar: Casus sözüyse sinekten gelmedir Fransızcada.

Siz değil misiniz Güneş Tanrısı ısıtmaya giderken başka toprakları sapır sapır dökülüp giden, açlık, soğuk, bitkinlik ve züğürtlükten? Bense asıl o zaman keyif ederim, emeklerimin meyvesini rahatça yerim. Gitmem artık dağlara, bayırlara, ne rüzgara kurban giderim, ne yağmura.

Gamsız, kasvetsiz yaşar giderim, Dünkü tasalarım bugünkülerden kurtarır beni. Senin de ayırt etmeni isterim Şanın şerefin sahtesiyle gerçeğini. Haydi, vaktim dar; bırak gidip çalışayım; Dırdırla ne ambarım dolar ne de dolabım.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir