Sinan Öğretmen

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde Akdeniz’in güzel ilçesi Mersin’de mutlu insanlar yaşarmış. Bu şehirde yaz çok sıcak kış ise ılık geçermiş. Yağmur yağar, rüzgar eser ama hava yine güneş açarmış. Yayla gibi yüksek yerler hariç merkeze hiç kar yağmamış. Burada büyüyen çocuklar karı, kar sevincini ve yağarken ki harika manzarayı bilmezlermiş.

Bu şehirde Ece isimli minik bir kız varmış. Ece 3. sınıfa gidiyormuş ve Mersin’i, sıcağını, denizini çok seviyormuş. Kar olup olmaması onu çok etkilemiyormuş. Ece’nin o yıl öğretmeni değişmiş ve yeni öğretmenleri Ankara’lıymış. Sinan Öğretmen Mersin’e ilk kez gelmiş ve bu kış ayında bu sıcak hava karşısında ne yapacağını şaşırmış. Evet sıcak bir yer bekliyormuş ama bu kadar değil.

Dönemin başında alışma sorunu yaşamış ama sonra oradaki yaşama ayak uydurmuş. Sinan Öğretmen öğrencilerine çabucak alışmış, onları sevmiş. Öğrencileri de öğretmenlerini çok sevmişler hatta yeni geldiği için aileler ara ara onu yemeğe çağırıyor, şehri anlatıyorlarmış. Okuldaki diğer öğretmenlerle de kaynaşmış. Her şey gayet güzel gidiyormuş.

Günlerden bir gün Sinan Öğretmen sınıfındaki kimsenin kar görmediğini, görse bile yağarken hiç görmediğini öğrenmiş. Ne yapsam ne yapsam diye düşünürken aklına çok harika bir fikir gelmiş, okul gezisi! Kendi memleketi Ankara’ya. Ailesini aramış ve havanın soğukluğu hatta kar yağma olasılığın bilgisini almış. Ertesi gün müdürle konuşmuş ve durumu anlatmış, bütçeyi çıkarmışlar ve otobüs kiralamayı okulun karşılayabileceğini ama konaklamanın öğrencilere ait olacağını belirtmiş.

Sinan Öğretmen hemen konaklama için arkadaşlarıyla iletişime geçmiş ve uygun bir otel bulmuş. Her öğrencinin ailesine vermesini tembihlediği bir kağıt yazmış. O kağıtta her şeyi anlatmış; yolu, konaklamayı, masrafı, neden götürmek istediğini. Velilerden dönüş beklemeye başlamış. Hafta sonu heyecandan oturamıyormuş bile. Kar sevincine ilk kez şahit olacak insanları görecek ve ona kendisi vesile olmuş olacak. Bundan daha güzel bir duygu olamaz diye düşünmüş. Kendisine eşlik etmesi için rehber öğretmeni ile konuşmuş o da seve seve kabul etmiş hatta müdürde gelecekmiş onlarla.

Sinan Öğretmen pazartesiye kadar bütün velilerden onay almış. O hafta cuma akşamı yola çıkacaklarmış. Otobüs, otel, öğretmenler hazırmış. Öğrencilere de kalın giyinmeleri gerektiklerini tembih etmişler. Hepsi çok heyecanlanmış ve cumayı iple çekiyorlarmış. Ece sıcağı sevmesine rağmen kar heyecanı onu da sarmış ve iyice merak etmeye başlamış. Hem ilk yolculuğu, kar sevinci hem de ilk şehir dışı gezisi olacakmış bu gezi.
Bakalım Akdeniz’li minikler karı, soğuğu görünce nasıl tepki verecekler? Yolculukları nasıl geçecek?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir