Sesler Yarışıyor Masalı

 

Bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir köşesinde insanların hiç ayak basmadığı büyük bir orman varmış. Burada tüm hayvanlar barış ve mutluluk içinde yaşarmış. İlkbahar geldiğinde hayvanlar havanın ısınmasını küçük bir şenlik ile kutlamak istemişler.

Bu yüzden kendi aralarında ses yarışması yapmaya karar vermişler. En güzel şarkı söyleyen hayvan, kralın sarayında bir gece konaklama hakkı kazanacakmış. Hayvanlar el birliği ile sahneyi hazırlayıp süslemişler. İzleyenlerin oturması için de sahnenin karşısında ağaç kütüklerinden sıralar yapmışlar.

Yarışmacılardan biri olan sırtlan sesinin güzel olmadığının farkındaymış. Kurbağayı ve ayıyı geçse bile bülbülün karşısında hiç şansı yokmuş. Yarışmadan bir gün önce ödülü kazanmak için ne yapacağını düşünmeye başlamış. Sonunda aklına bir fikir gelmiş. 👀

Koşarak ormanda papağanı aramaya başlamış. Papağan bütün sesleri taklit edebildiği için oy birliği ile yarışmaya alınmamış. Sırtlan dallardan birinde uyuyan papağanı görünce ona seslenmiş. 💬 “Papağan kardeş! Papağan kardeş! Sana bir teklifim var. Aşağıya in de konuşalım, kimsenin duymaması gerek.”

Papağan merakla aşağıdaki dala atlayınca, sırtlan planını anlatmaya başlamış. 😰 “Ses yarışmasında sana büyük bir haksızlık yapıldı. Yarışmaya katılmak herkes kadar senin de hakkın,” deyince papağan onu onaylamış. Sırtlan, “Bu yüzden gel seninle bir anlaşma yapalım. Eğer bana yardım edersen yarışı kazanabilirim. Aslanın sarayına seni de götürürüm. Beraber yer, içer, eğleniriz.”

Papağan merakla sormuş. “Sana nasıl yardım edebilirim ki?” Sırtlan bir kahkaha atmış. “Çok kolay. Sahneye çıktığımda sen perdenin arkasında duracaksın ve ben şarkı söyler gibi ağzımı oynatacağım. Sen de o muhteşem sesinle şarkıyı benim yerime söyleyeceksin.” Papağan fikri çok beğenmiş. “Tamam,” demiş.

Yarışma günü geldiğinde tüm hayvanlar sahnenin önündeki kütüklerde oturup beklemeye başlamışlar. Önce kurbağa çıkmış. Sesi çok kötü olsa da cesareti sebebiyle hayvanlardan alkış almış. Ardından ayı çıkmış sahneye. Homurdana homurdana söylediği şarkıdan kimse bir şey anlamasa da hayvanlar ona kibar davranmışlar ve onu alkışlamışlar.

Bülbül billur gibi sesiyle sahnede şarkı söylemeye başlayınca izleyicilerden büyük bir alkış kopmuş. Hayvanlar sesine hayran olmuş. Kendi aralarında, “Kesin bülbül birinci olacak,” diye konuşmaya başlamışlar. Bülbül şarkısını bitirip arkadaşlarına selam vermiş ve yerini sırtlana bırakmış.

Sırtlan kendini beğenmiş bir eda ile çıkmış. Şarkı söylemek için ağzını açmış… O anda bütün ormana şimdiye kadar duyulmamış harika bir ses yayılmış. Hayvanlar sırtlandan böyle bir ses beklemedikleri için çok şaşırmışlar. Sırtlan şarkı söyledikçe kendilerinden geçiyorlarmış. Az önce şarkı söyleyen bülbülü bile unutmuşlar.

İzleyicilerden biri olan baykuş işin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünmüş. Sahneye dikkatle bakmış ve o anda perdenin arkasında parlak, kırmızı renkli bir kuyruk görmüş. Arkadaşı tilkiyi dürterek ona kuyruğu göstermiş. Baykuş ve tilki görünmeden perdenin arkasına gelmişler ve şarkı söyleyen papağanı yakalayarak susturmuşlar.

Bir anda ormanı sessizlik kaplamış. Sırtlan ağzını hareket ettirse de sesi çıkmıyormuş. Hayvanlar şaşkınlıkla ona bakıyormuş. Sırtlan sonunda kendi sesiyle devam etmeye karar vermiş ve şarkı söylemeye başlamış. Sesi öyle kötüymüş ki tüm hayvanlar kulaklarını tıkamışlar. Bir yandan da, “Hayatımda bu kadar kötü bir ses işitmedim,” diye gülüyorlarmış. Sırtlan bu yorumlara çok üzülmüş ve hemen susmuş.

Baykuş ve tilki, papağan ile beraber perdenin arkasından çıkıp olanları diğer hayvanlara anlatmışlar. Hayvanlar sırtlana çok kızmış. “Demek bizi kandırmaya çalıştın! Ayıp ayıp kendinden utanmalısın,” demişler. Sırtlan ise ağlayarak özür dilemiş.

Baykuş, “Hepimizin kusurları ve başarısızlıkları vardır. Hiç kimse mükemmel değildir. Önemli olan kendimize güvenmek ve eksikliklerimizin üstüne gidebilmektir,” demiş. Sırtlan başarısız olmaktan korktuğu için hile yapmasının ne kadar yanlış olduğunu fark etmiş, çok pişman olmuş.

Bunu gören hayvanlar sırtlana sarılmışlar. Ona herkesin hata yapabileceğini söylemişler. Aslan hayvanların birbirine olan bağlılığını görünce pek sevinmiş, onlarla gurur duymuş. Hepsini sarayına davet etmiş. Hayvanlar sarayda şarkılar söylerek çok güzel bir gün geçirmişler.

➜ Masalımızı okuyan ve dinleyen sevgili hayvan sever dostlarımız, sizce sırtlan böyle bir hile yerine ne yapmalıydı? Hadi bakalım cevapları bekliyoruz. 😊😊

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Merhaba Sevgili Aileler, Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir