Sabırsız Papağan Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir anne papağan varmış. Anne papağan son günlerde o kadar mutluymuş ki. Mutluluğunun sebebi 3 tane yavrusunun olmasıymış. Bu yavrular kısa süre önce yumurtadan çıkmışlar. Daha o kadar küçüklermiş ki tüyleri bile tam çıkmamış. Hangi renk olduklarını söylemek bile zormuş.

Papağanların yuvaları çok büyük bir ağaçtaymış. Biraz yüksekte bulunuyormuş. Bunun sebebi avcı tilkilerden kendilerini korumakmış. Yüksek olması tilkilerin yukarı tırmanmalarını engelliyormuş. Anneleri sürekli yavruları için dışarıdan yemek bulup getiriyormuş. Bu sürede yavrular ağaç yuvalarına annelerini beklerken kendi aralarında oynuyorlarmış. Tüylerinin rengi de iyice belirgin olmaya başlamış. Kırmızı, mavi ve yeşil tüylere sahiplermiş. Yeşil papağan çok sabırsız bir yavru kuşmuş. Annesi yuvadan çıkınca hemen gelmesini istermiş. Kısa süre geçince hemen ötmeye başlarmış. Annesi onu sürekli ötmemesi için tembih etmiş. Çünkü aç tilkiler yavru kuşların ötüşünü bilir ve onları bulurmuş.

Yavrular artık uçuş eğitimi için yeterince büyümüşler. Anne papağan onlara ağaç dallarında uçmayı öğretmeye başlamış. Aynı zamanda onlara da dikkat etmek zorundaymış. Çünkü aç tilkiler ağacın dibinde geziyorlarmış. Yeşil, kırmızı ve mavi papağan o kadar mutluymuş ki. Uçmayı öğreniyorlarmış. Bir ağaç dalından diğerine mutlulukla zıplıyor kanat çırpıyorlarmış.

Yeşil papağan her zaman ki gibi sabırsız davranıp daha uzak dallara uçmaya başlamış. Annesi uyarmış onu. “Tam öğrenmeden uzaklara uçmaya çalışırsan yere düşersin ve tilkiler seni yer” demiş. Diğer yavrular onu dinlerken yeşil papağan dinlememiş. Sürekli daha uzak dallara uçmaya başlamış. Günler geçmiş. Artık daha iyi uçmaya başlamışlar ama yine yakın dallara gidiyorlarmış.

Yeşil papağana güven gelmiş ve daha uzağa gitmeye başlamış. Bir gün aç tilkiler yine ağacın altında gezerken uçmaya başlamışlar. Anne papağan yavrusunu uyarmış. “ Kendine güvenme hemen, biraz sabırlı olmalı ve tam öğrendikten sonra uzağa gitmelisin” demiş. Yavru papağan dinlememiş ve uzak bir dala konmaya çalışmış ama başaramamış ve yere düşmüş. Anne papağan onu kurtaramadan aç tilkiler yavruyu yakalamış. Çok üzülen anne papağan ve diğer yavrular ağaç yuvalarına geçmiş. Anne papağan; “Bir şeyi tam öğrenmek için çok çalışmalı ve sabretmelisiniz. Uçmayı bu şekilde öğrenmelisiniz. Yoksa güçsüz olur ve yere düşersiniz.” demiş.

  Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Yazar : Ozan ALTIOK
Bu yazının tüm hakları yazara aittir. İzinsiz kullanılamaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir