Müziksever Ceylan

Kalabalık bir şehrin birinde çok katlı bir apartmanda 8 yaşında Ceylan adında bir kız yaşarmış. Okul ve dersleri dışında en çok sevdiği şey ise müzikle uğraşmak ve dans etmekmiş. Müziksever Ceylan tek çocukmuş. Annesi ve babası işte veya komşuda olduğu zaman yalnız kaldığında hemen müzik açar ve dans etmeye başlarmış. Ceylan’ın anne ve babası bazen sabah çok erken evden çıkarlarmış. Ceylan’da okula gitmeden önce evde 1-2 saat yalnız kalırmış. Yalnız kaldığı zamanlarda ise yapmayı en çok sevdiği şey ise müzik dinlemekmiş.

Ama Ceylan’ın bir huyu varmış. o da çok yüksek sesli müzik dinlemekmiş. Öyle ki bazen kapı çaldığında duymazmış. Komşular en az 5-10 kere kapıyı çalarmış. Ama Ceylan o kadar yüksek sesli müzik dinlermiş ki hiçbir şey duymazmış. Aslında Ceylan gündüz saatlerinde apartmanda kimse yokken bu kadar yüksek sesli müzik dinlemesi sorun olmazmış. Ama sabah çok erken, daha kimse uyanmamışken bunu yapınca bu sefer komşular şikayetçi olmaya başlamış. Aslında hepsi Ceylan’ı tanıyor ve çok seviyormuş. Ama sesli müzik dinlemesi ve diğer kimseyi düşünmemesi sinirlerini bozuyormuş.

Sabahları müzik sesinden bebeği olan aileler uyanıyor ve bebeklerini geri uyutmaya çalışıyormuş. Bir diğer yandan gece geç uyumuş komşular Ceylan yüzünden erken uyanmak zorunda kalıyormuş. Artık kimse bu durumu katlanamıyormuş. Müziği kapatması için eve gelseler de Ceylan kapı sesini duymaz oluyormuş. Bir apartman toplantısı yapmaya karar vermişler. Toplantının amacı ise yüksek sesli müzikmiş. Toplantı sonucunda artık çok erken veya geç saatlerde müzik dinlenmemesi kararı alınmış. Çünkü bu durumdan herkes rahatsız oluyormuş. Bu durumdan Ceylan’ın ailesinin de haberi olmuş. Anne ve babası çok şaşırmış. Çünkü onlar evdeyken Ceylan hiç bu kadar yüksek sesli müzik dinlemezmiş.

Toplantıdan iki gün sonra bir sabah Ceylan’ın ailesi yine evde değilmiş. Bu yüzden yine son ses müziği açmış ve kimseye aldırmadan dans etmiş. Apartmandaki bir çok kişi yine uyanmış ve kapıyı çalmış. Ama yine Ceylan duymamış. Akşam olunca tüm apartman sakinleri Ceylan’ın anne ve babasına şikayette bulunmuş. Apartmanda alınan karara rağmen Ceylan yine yüksek sesli müzik dinliyor diye. Anne ve babası Ceylan’ı karşılarına almış ve konuşmaya karar vermiş.

Ceylan’a, büyük bir apartmanda yaşadıklarını, burada onlardan başka yaşayan en az 50 kişi olduğunu ve bu yüzden herkesin birbirine saygı göstermesi gerektiğini öğütlemiş. “İstediğimiz şeyi yapmakta özgürüz evet. Bu yüksek sesli müzik dinlemekte olabilir. Ama eğer bu başkalarını çok rahatsız ediyorsa o zaman daha uygun zamanlarda yapmalıyız.” demiş. Ceylan durumu bu sefer anlamış. Müzik dinlemeyi ve dans etmeyi ne kadar çok sevse de yüksek sesli olması başkalarını rahatsız ettiğini fark etmiş. Bu yüzden artık sabahları ve akşam geç saatlerde daha düşük seste müzik dinlemeye devam etmiş. Ve bunun aslında onun dansını veya zevkini etkilemediğinin farkına varmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir