Mutsuz Kedi Dilara

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde Habil diye bir adam varmış. Habil’in evinde tam dokuz tane hayvan varmış. Her biri farklı çeşit bu dokuz hayvanın birbirinden farklı huyları da varmış. İçlerinden biri varmış ki hep çok mutsuzmuş. Mutsuz Kedi Dilara o kadar hassasmış ki hemencecik ağlayabiliyormuş. Gözyaşları ufak ufak akıyormuş.

Mutsuz Kedi Dilara fazla yemek yedi mi ya da o gün saçı istediği gibi olmadı mı hemen ağlıyormuş. En ufak şeylere bile ağlıyor hep mutsuz bir ruh halinde dolanıyormuş. Diğer arkadaşları hatta sahipleri Habil bile Kedi Dilara’nın haline alışmış artık duyarsızlaşmışlar.
Bir gün evde film izleme günü düzenlemek istemiş Habil.

Sürekli hale getirmek istediği bu güzel etkinlikte ilk film olarak hayvanlar alemine konuk olan bir animasyon seçmiş. Herkese bir görev verilmiş ve mısır seviyor diye de mısır patlatma işini Kedi Dilara’ya vermişler. Kedi Dilara bu işe çok sevinmiş ve klasik patlamış mısırın yanında bir de değişik soslu, baharatlı mısırlar yapmak için tarifler bulmuş. Herkes bir şeyler yapıyormuş ve ev tam bir bayram havasındaymış. Güzel bir pazar günü olacakmış herkes için.

Habil içecek almak için markete gitmiş, Kuş Burak filmi ayrılıyor ve Köpek Yağmur ise işten kaytarıp uzanmış bile. Kedi Dilara ise sade patlamış mısırını yapmış ve sıra iki çeşit soslu mısıra gelmiş. İlki baharatlı ikincisi ise kendi uydurduğu karışık bir sosmuş. Kedi Dilara soslarını hazırlarken şarkılar söylüyor, ufak danslar ediyormuş. Mutsuz Kedi Dilara çok mutluymuş anlayacağınız.

O sırada Kedi Dilara bir şeyi unuttuğunu fark etmiş ve ocağa bakmış bir de ne görsün! Sade patlamış mısır hala ocakta altı açık bir şekilde duruyormuş ve koca bir tencere mısır yanmış. Kedi Dilara başlamış ağlamaya. Oturmuş mutfakta hüngür hüngür ağlıyormuş. “Ben her şeyi mahvettim, film günü rezil oldu! Bir daha film izleyemeyeceğiz. Her şey benim yüzümden.” diye ağlıyormuş. Mutsuz Kedi Dilara mısırın yandığını görmüş ama ocağı yine de söndürmemiş.

O ağlarken yanan ocağın üstündeki tencerenin altı artık ateşin yüksekliğinden zarar görmüş. Etrafı öyle keskin bir yanık kokusu sarmış ki diğer hayvanlar mutfağa gelmişler ve gördükleri manzara karşısında çok şaşırmışlar. Mutsuz Kedi Dilara yerde oturmuş ağlıyor ve ocakta tencereyle beraber yanıyormuş! Hemen söndürmüşler ocağı ve büyük bir yangına engel olmuşlar. Habil eve geldiğinde diğer hayvanlardan olanları öğrenmiş ve hepsi Kedi Dilara ile konuşmaya karar vermişler. “Benim mutsuz kızım Dilara, mısır yandı diye üzüldün, ağladın tamam işini tam yapamayınca her insan üzülür ama az kalsın ev yanacaktı. O zaman hiçbirimiz hayatta olmayabilirdik.” demiş Habil.

Mutsuz Kedi Dilara, “Ama ben mısırları öyle görünce çok üzüldüm ve film saati de yaklaştığı için gerildim. Günü bozduğumu düşündüm.” demiş. Başı hep önde olan Kedi Dilara hatasının farkındaymış ve bu duruma daha da üzülmüş. Habil ise “Sen en ufak şeyden mutsuz olursan biz bu evde hep tedirgin yaşarız. Ya yangın çıkarsa ya su basarsa diye.

Lütfen daha dikkatli ol ve artık bu kadar küçük şeyler için üzülme. Hemen tekrar mısır patlatırız, filme geç başlarız sorun değil. Yeter ki sen üzülme, kafan dağılmasın.” demiş ve Kedi Dilara o gün arkadaşlarını kendisinin hatası yüzünden kaybedebileceğini anlayınca artık mutlu olmak için daha çok çabalamış. İlk filmlerini bol mısır eşliğinde izleyen sevimli arkadaşlar ve Habil çok mutlu ve öğretici bir akşam geçirmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir