Muhasebeci Ahmet

Bizim yaşadığımız zamanların birinde ve bir şehrinde Ahmet diye biri varmış. Ahmet büyük bir şirkette hesaplarla ve kitaplarla ilgili işler yaparmış. Bu yüzden ona Muhasebeci Ahmet derlermiş. Oldukça yoğun çalışırmış. Büyük bir şirket olduğu için işleri hiç bitmezmiş. Ay başı ayrı, ay sonu ayrı bir yoğunlukları olurmuş. Diğer kalan zamanlarda da genel işleri halletmeye çalışırmış.

Ahmet ile birlikte çalışan 2-3 muhasebeci daha varmış. Hepsi de en az Ahmet kadar hızlı tempolu ve yoğun çalışıyormuş. Yaptıkları iş dolayısı ile her yaptıkları şeyi en az 1-2 kere kontrol etmeleri gerekiyormuş. Çünkü para ile uğraştıkları için tekrar etmeleri ve üzerinden geçmeleri önemliymiş. Herkes kendi yaptığı işin mutlaka üzerinden geçer, öyle onaylarmış. Küçük bir hata bile şirketi çok fazla zarara uğratabilirmiş.

Bizim Ahmet ise biraz bu konuda üşengeçmiş. Yaptığı işleri tekrar etmeye gerek duymaz hatta hiç kontrol bile etmezmiş. 5 yıldır çalışıyormuş ve son 2 yıldır artık kendini en iyilerden gördüğü için kontrol etmeye gerek duymazmış. Şu ana kadar bir hata çıkmadığı için hata yapacağını düşünmüyormuş. Her yaptığı iş mükemmel sonuç veriyor ve bir sorun çıkmıyormuş. Şu ana kadar ne patronundan ne de iş arkadaşlarından hata yaptığına dair bir uyar almamış. Bu da ona güven veriyormuş.

Gel zaman git zaman bir gün Ahmet’e önemli bir müşterinin işi verilmiş. Çok hassas yapılması gerekiyormuş. Küçük bir hata müşteriyi çok zarara uğratabilirmiş. Patronlar ise Ahmet’in hiç hata yaptığını görmedikleri için bu işi ona vermişler. Ahmet ise gururlanmış ve biraz da kendini beğenmiş bir şekilde davranmış. İşi yine düzgün yapmış ama hiç kontrol etmemiş. Bir hafta sonra işi bitirmiş ve teslim etmiş. Ahmet’e güvenen patronları ise kontrol etmeden müşteriye teslim etmiş.

Aradan 2 hafta geçmiş. Patronlar Ahmet’i odasına çağırmışlar. Herkes çok sinirliymiş. Müşteriye verilen hesaplarda bir hata çıkmış ve çok fazla zarara uğramış. Bunu uyan Ahmet bir şey diyememiş çünkü kontrol etmesi gerektiği halde etmediğini biliyormuş. Çok utanarak da olsa bunu itiraf etmiş. Bir anlık kontrol etmediğini ve çok üzgün olduğunu söylemiş.

Müşteriler ve patronlar ne kadar sinirli olsa da Ahmet’e çok bir şey demek istememişler. Çünkü Ahmet 5 senedir hiç hata yapmadan çok güzel işler yapmış. Bir kere hata olması onun işten çıkması için yeterli bir neden değilmiş. Bu yüzden bu seferlik onu affetmişler. Ahmet yaptığı hatayı kabul etmiş ve çok teşekkür etmiş. Bir daha 2 kez kontrol edeceğini de belirtmiş. Patronlar ise hoşgörülü davranarak herkesin hata yapabileceğini kabul etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir