Minik Fare Toplantısı Masalı

Olmayan bir ülkenin olmayan bir şehrinde büyük, yemyeşil bir park varmış. İnsanlar burada piknik yapar, eğlenirmiş. Bu sayede kuşlar, böcekler, sincaplar hem kolayca yemek bulur hem de şehrin gürültüsünden uzakta huzur içinde yaşarlarmış. Minik fare ailesi de bu parkta yaşarmış. İnsanların piknik sonrasında bıraktıkları artıkları toplar, bir güzel karınlarını doyururlarmış. Ancak günün birinde parka bir kedi dadanmış.

İnsanları görünce gözlerini kocaman açıp tatlı tatlı mırlayarak onlara kendini sevdirir, çocukların verdiği yemekleri afiyetle yermiş. İnsanlar ortada olmadığında ise tamamen değişirmiş. Minik fare ailesinin peşine düşer, onları yakalamaya çalışırmış. Bu yüzden ona Azman adını vermişler. Minik fare ailesinin üyeleri bu kediden o kadar bezmiş ki sadece yemek bulmak için dışarıya çıkar olmuşlar. Ama kedi onları hep pusuda beklediği için zor yemek buluyorlarmış.

Günlerden bir gün kedinin dostları parkı ziyaret etmiş. Sohbet ederlerken eski bir arkadaşlarından konu açılmış. Pek hastaymış bu kedi. Azman arkadaşının durumuna çok üzülmüş. “Hep beraber ziyaret edelim, moral bulur zavallıcık,” demiş. Dostları kabul etmiş bu öneriyi. Hep beraber parktan çıkıp arkadaşlarının evinin yolunu tutmuşlar. Gizlice Azman ve arkadaşlarını dinleyen minik fare ailesi bu ziyarete pek sevinmiş.

Hemen dışarı çıkıp bulabildikleri kadar yemek toplayıp biriktirmişler. Ancak minik fare ailesinin bilgin üyesi düşünceliymiş. “Neden bu kadar düşüncelisin Bilgin Fare?” diye sormuşlar. “Sadece günü kurtarıyoruz. Yakında Azman dönecek, bu topladığımız yiyecekler de bitecek. Kesin bir çözüm bulmalıyız bu işe,” demiş. Diğer minik fare üyeleri başlarını sallayıp hak vermişler Bilgin Fare’ye. “E, ne yapsak o zaman?” İçlerinden bir tanesi heyecanla, “Azman’ın boynuna bir zil takalım. Böylece bize her yaklaşmaya çalıştığında zilin sesini duyar, kaçarız.

” Diğer üyeler pek beğenmiş bu fikri ama Bilgin Fare yine düşünceliymiş. “Peki bu zili Azman’ın rboynuna kim takacak?” Herkes susmuş, kimse gönüllü olmamış. Bilgin Fare başını sallayıp, “En iyisi biz yiyecek toplamaya devam edelim,” demiş. Peki çocuklar sizce Bilge Fare ne yapmalıydı?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir