Küçük Kız ve Minik Serçe Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir kız çocuğu yaşarmış. Annesi ve babası ile birlikte bahçeli bir evde çok mutlu bir şekilde yaşıyorlarmış. Her gün okula gider, derslerini dinler ve eve gelince ödevlerini yaparmış. Çok akıllı ve çok çalışkan bir kızmış. Öğretmeni ve bütün arkadaşları onu çok seviyormuş. Çünkü herkese karşı çok iyi kalpli ve herkese sevgisini gösteren örnek bir öğrenci ve arkadaşmış.

Bir gün evinin bahçesinde oynarken bir serçe kuş görmüş. Kanadı yaralandığından uçamıyormuş. Herkesi sevdiği gibi hayvanları da çok seviyormuş küçük kız. Hemen eline almış yaralı serçeyi. Çok üzülmüş onun yaralanmasına. Annesine göstermeye götürmüş hemen. İlk başta korkan minik serçe küçük kızın sıcak ellerinde hemen alışmış. Annesi ve küçük kız hemen kuşun yaralı kanadını sarmış. Hemen iyileşmesi için kanadının hareket etmemesi gerekiyormuş.Küçük kızın annesi ona bir kafes almış ve serçeyi kafesin içine koymuş.

Aradan 10 gün geçmiş. Serçe artık neşeli bir şekilde ötüyor ve uçabiliyormuş. Küçük kız kuşu kafesin dışına çıkarmamış. Tekrar yaralanmasından korkmuş. O kadar çok alışmış ki artık onu bırakmak istememiş. Ona yem almış, oyuncaklar almış kafesine koymak için. Zaman geçtikçe minik serçe ötmez olmuş ve mutsuz görünüyormuş. Çoğu zaman yemek bile yemiyormuş. “Onu artık serbest bırakmalıyız” demiş annesi.

“Ama onu çok sevdim, bize alıştı. Artık bizimle kalsın” demiş küçük kız. “Onun evi burası değil, dışarısı ve ağaçlar onun yuvası. Tüm ailesi ve arkadaşları dışarıda belki onu arıyordur.” diye karşılık vermiş annesi. İyice düşünen küçük kız ne kadar üzülse de onu geri dışarı bırakmasının en doğru karar olduğunu biliyormuş. Çünkü o da evinden gidip başka bir evde ailesinden ve arkadaşlarından ayrı kalmak istemezmiş.

Güneşli güzel bir günde küçük kız, annesi ve babası kafesi ile birlikte serçeyi bahçeye çıkartmışlar. Serçeyi bırakmadan önce onunla konuşup aileye güzel bir sevgi deneyimi yaşattığı için teşekkür etmişler. Minik serçe bahçeyi ve güneşi görünce eskisi gibi güzel güzel ötmeye başlamış yine. Kafesin kapısını açmış küçük kız. Serçe dışarı çıkmış kafesin üzerine konmuş. Son bir kez aileye bakmış ve onlara öterek teşekkür etmiş. Daha sonra eskisi gibi tekrar özgür bir şekilde uçmuş.

Küçük kız ve ailesi her ne kadar üzülse de bir kuşun hayatını kurtardıkları için çok mutlu olmuşlar ve gördükleri her hayvana yardım etmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Yazar : Ozan ALTIOK
Bu yazının tüm hakları yazara aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir