Kontes Kedi Hanim Masalı

Uzak ülkenin uzak şehrinde yumuk yumuk, sarı gözlü hanım hanımcık bir kedi yaşarmış. Sahipleri ona Kontes adını vermişler. Gerçekten de tam bir kontesmiş. Başını dimdik tutar, oyun oynamaz, yemeğini kibar kibar yer, sadece insanların yanında dururmuş. Kendi cinsini pek küçümsermiş. Her zaman insan olmayı düşler, kendini öyle hissedermiş.

Bir bahar gecesi pencereden gökyüzünü izlerken bir yıldızın kaydığını görmüş. Gözlerini kapayarak insan olmayı dilemiş, sonra umutla gözlerini yavaş yavaş açmış. Pencere camından heyecanla yansımasına bakmış. Ancak gördüğü yine kendi kedi yüzüymüş. Düş kırıklığı ile uykuya dalmış.

Ertesi sabah uyandığında etrafındaki eşyaların eskisi kadar büyük olmadığını fark etmiş. Şaşkınlıkla kendine bakmış. Elleri, ayakları; aynı insan eli ayağı gibiymiş. Kahverengi saçlı, dünya güzeli bir hanım olmuş. Kimseyi uyandırmadan yavaşça sahibinin odasına gitmiş. Onun eski giysilerinden birini seçip üstüne geçirmiş. Dışarı çıkıp dışarıdan zili çalmış.

Evin hanımı kapıyı açınca genç kız kendini acındırmaya başlamış. Kimsesi olmadığı için sokaklarda yattığını, kalacak yer ve yemek karşılığında evin her işini göreceğini söylemiş. Evin hanımı da ne zamandır böyle bir yardımcı arıyormuş. Acımış kızın haline, kabul etmiş teklifini.

Gel zaman git zaman Kontes, eski hayatını özlemiş. Önceden bir köşeye çekilir, tüm gün sefa yaparmış ancak şimdi akşama kadar çalışıyor, işleri bitince de yorgunluktan oturduğu yerde uyuyakalıyormuş. İnsan olmanın tadını çıkarmaya fırsatı olmuyormuş.

Yine bir gece Kontes Kedi Hanım gökyüzünden kayan bir yıldız görmüş. Tekrar kedi olmayı diledikten sonra dileğinin bir an önce gerçekleşmesi için yatağa koşmuş, hemen uykuya dalmış.Sabahleyin uyanır uyanmaz vücuduna bakmış, hayal ettiği gibi yine kedi olduğunu görünce pek sevinmiş.

Uzun zamandır kayıp olan kedisin görünce evin hanımı da mutlu olmuş. Kontes’i sımsıkı kucaklamış.

  Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir