Çiftlik Sahibi ile Yardımcısı Masalı

Bilinmeyen ülkenin bilinmeyen bir çiftliğinde yörenin en ünlü yarış atları yetiştirilirmiş. Ancak at çiftliğinin sahibi, giderlerin fazla olmasından çok şikayetçiymiş.

Bu yüzden yardımcısı ile düşünüp ellerindeki yaşlı atı satmaya karar vermişler. Çiftlik sahibi aslında pek cimriymiş. Yardımcısına ” Satacağımız atla gidelim pazara. Dönüşte bakarız artık…” demiş.

Çiftlik sahibi ata atlamış, genç yardımcısı da atı yularından çekmekteymiş. Bir zaman iki adama denk gelmişler. Adamlar onlara bakıp kendi aralarında konuşmuşlar. Sonunda bir tanesi dayanamayıp, ” Yazık kardeşim. Görmüyor musun çocuğun canı çıkmış. Biraz da sen yürü, çocuk dinlensin. Siz zenginler hep kendinizi düşünürsünüz zaten…” Çiftlik sahibi bu sözler karşısında utanmış. İnip yardımcısını oturtmuş eyere. Kısa bir süre sonra yaşlı bir kadınla karşılaşmışlar.

Kadın eyerin üstünde oturan gence kötü kötü bakmış. “Utanmıyor musun baban yaşındaki adamı yürütüp kendin ata binmeye. Yazık, yazık! Artık bu gençlerde hiç terbiye kalmadı.” Çiftlik sahibi bakmış böyle de olmayacak. Kendi de binmiş atın sırtına.

Tam pazar yerine ulaşmak üzereymişler ki kalabalık bir grupla karşılaşmışlar. Çiftlik sahibi ile yardımcısını gören kalabalık hep bir ağızdan konuşmaya başlamış. “Bu ne vicdansızlıktır…” “Kendi rahatınız için hayvanı öldüreceksiniz…” “Hiç insaf kalmamış bunlarda…” İki adam şaşkınlıkla birbirlerine bakmış. Sinirlenen çiftlik sahibi, “Vay arkadaş! Ne yapsam yaranamadım. size” deyip devam etmiş yoluna.

Küçükler sizce çiftlik sahibi ile yardımcısı ne yapmalıydı?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir