Kıtır İle İki Gelincik Masalı

Kıtır sevimli, maceraperest, akıllı, minik bir yarasaymış. Geceleri dolaşır, gündüzleri sakin sessiz bir köşede uyurmuş. Yine bir gece yeni yerler keşfetmek için yola çıkmış. Uçarken kanadı bir dala takılmasın mı? Dengesini yitirivermiş. Kıtır ve bir yuvaya dalıvermiş. Sese uyanan gelincik yuvasına kimin izinsiz girdiğini görmek için yatağından hışımla kalkmış. Evi araştırırken duvarın köşesinde bir karaltı görmüş. “Kimsin sen? Evime izinsiz nasıl girersiniz?” diye bağırmış. Bir yandan da yavaş yavaş karşısındaki karaltıya yaklaşıyormuş. Kıtır mahcup bir sesle karşılık vermiş.

“Özür dilerim. Bilerek yapmadım, efendim.” Gelincik gözlerini kısarak Kıtır’a bakmış ve bir anda daha da öfkelenmiş. “Sen ha! Ne yüzle gelirsin evime… Daha dün dolabımdaki tüm yiyecekleri aşırmadın mı? Seni pis fare! …” diyerek Kıtır’ın üstüne yürümüş. Kıtır ne olduğunu anlamamış ancak Gelincik üstüne üstüne gelince korkudan durumu açıklamaya çalışmış.

“Ben fare değilim sevgili Gelincik. Bak benim kanatlarım var. Hiç farenin kanadı olur mu? Uçarken dala takıldım. Dengemi yitirince hop senin yuvana düştüm.” Gelincik bir süre düşündükten sonra Kıtır’ın doğru söylediğine inanmış. “Madem öyle … Affediyorum seni şimdilik ama bir daha sakın evime izinsiz girme!” Kıtır heyecanla başını sallamış. “Girmem Gelincik kardeş” deyip yuvadan uçarak uzaklaşmış.

Ertesi gece Kıtır tekrar yola çıkmış. Bu sefer karşısına koca bir baykuş çıkmış. Korkuyla kaçayım derken yere düşmüş ve yuvarlanarak başka bir yuvaya girmiş. Burası da başka bir Gelinciğin yuvasıymış. Yatağından kalkan Gelincik öfkeyle minik yarasanın üstüne yürümüş. “Seni gidi canavar kuş. Daha geçen gün benim çocuklarıma saldırmadın mı sen?”

Kıtır şaşkınlıkla gelinciğe bakmış. Bir kaç saniye düşündükten sonra kanatlarını arkasına saklamış. “Aman gelincik kardeş olur mu öyle şey… Ben kuş değilim ki fareyim. Gece vakti yolumu kaybettim. Kendi yuvam diye seninkine girmişim. Özür dilerim.” Gelincik kuşku ile bakmış Kıtır’a. Ama sonra onun doğru söylediğinden emin olmuş. “İyi öyleyse. Hadi git bakalım yuvana ama bir daha eve girerken daha dikkatli bak etrafına. Herkes benim kadar anlayışlı olmayabilir. ” Kıtır’ın deli gibi atan kalbi sakinleşmiş. Yavaşça başını sallayıp geri geri yuvadan çıkmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir