Keman ve Çello

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman, gösterişli bir orkestra varmış. Bu orkestra her zaman harika gösterilere imza atar ve herkes tarafından çok sevilirmiş. Hemen hemen her enstrümanın yer aldığı bu büyük, gösterişli orkestra adeta uyum merkeziymiş, bütün enstrümanlar müthiş bir ahenkle çalar dinleyenleri kendilerine hayran bırakırmış.
Orkestranın içinde sürekli tatlı tatlı birbirleriyle zıtlaşan, orkestranın maskotu olan bir çello ve keman varmış. Bu ikili sürekli atışır ve birbirleriyle yarışırlarmış.

Önemli bir gösteri öncesi yine zıtlaşan bu ikilinin kavgası bu sefer büyümüş, büyümüş, büyümüş… Birbirleriyle konuşmayacak hatta ve hatta beraber çalmak istemeyecek kadar büyümüş bu tartışma. Gösteri saati gelmiş çatmış, ama bizim ikili hala konuşmuyorlarmış. Diğer ekip arkadaşları ise bu konu üzerinde durmamışlar çünkü her zaman karşılaştıkları şeymiş ve nasıl olsa düzelir diye düşünmüşler.

Orkestra şefinin yerini almasıyla o büyük gösterişli orkestra başlamış çalmaya, o kadar güzel tınılar ortaya çıkıyormuş ki yine dinlemeye gelenleri mest etmeyi başarmışlar. Ama bir de ne olsun! Kemanla çellonun aynı anda başlayacağı yerde keman çat diye çalmayı kesmiş. Çello çalmaya devam etmiş ama orkestranın kalanları ne yapacaklarını şaşırmışlar.

Şef el hareketleriyle orkestrayı devam ettirmeye çalışmış ama bu sefer de Keman çalmaya başlamış ve çello susmuş. Kontrolünü kaybeden şef ve orkestra birden birbirlerinden bağımsız şekilde çalmaya başlamış. O uyumlu  ve ahenkli orkestra yerini birden sesler kargaşasına bırakmış. Dinlemeye gelenler ise salondan çıkmaya başlamış ve yavaş yavaş salon boşalmış. Salonun boşaldığını gören orkestra şefi herkesi susturmuş. Çok sinirlenen şef, “Ne yaptığınızı sanıyorsunuz? Hepimizin dengesini bozdunuz!” demiş. Bütün enstrümanlar da keman ve çelloya kızmaya başlamış ve birden çello ve keman hata yaptıklarını anlamış.

Orkestra Şefi, “Kendi aranızda yaşadığınız sorun bütün orkestrayı etkileyemez, etkilememeli. Buraya çıktığınız anda herkesi düşünmek ve sorunlarınızı geride bırakmak zorundasınız. Buradan çıkınca tekrar tartışın ama herkesin emeğini, gelen dinleyicilerin zevklerini mahvedemezsiniz.” demiş. Çello ve keman bütün arkadaşlarından ve şeften özür dilemiş ve bir daha yapmayacaklarına söz vermişler. Bir sonraki akşam telafi konseri yapan gösterişli orkestra bir önceki akşamı unutturacak kadar muazzam ve uyumla çalmışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir