Arı Sürüsü

Bir varmış bir yokmuş, zamanın ötesinde kocamaaaaan bir ormanda çiçekler, böcekler, hayvanlar mutlu mutlu yaşıyorlarmış. Bu orman onlar için harika bir yermiş, çünkü bütün canlılar en doğal hallerinde ve sağlıklı bir ortamda yaşıyorlarmış, sadece kendilerinin olduğu insanların olmadığı bu ormanda çok rahat ve mutlularmış. Ormanda düzenli olarak toplantılar, eğlenceler ve çeşitli aktiviteler düzenlenir ve her canlının birbirleriyle kaynaşması için ortam sağlanırmış. Bu ormanın biraz huysuz, agresif ama bir o kadar da yumuşak kalpli olan bir arı sürüsü varmış.

Bu sürü bal yapacakları dönemde huysuz ve agresifleşirken bal yapmayacakları dönemde ise bir o kadar tatlı oluyorlarmış.
Bu arı sürüsü yine eğlenceli vakit geçirirlerken, bal zamanı yaklaşınca telaşlanmaya, agresifleşmeye başlamışlar. Her kafadan bir ses çıkıyormuş, aslında her zaman yaptıkları şey bal yapmak olsa da bir türlü telâşlarını, streslerini azaltamamışlar. Yine bal yapacakları dönemde kendi içlerinde kavga etmeye başlamışlar, “O çiçeği ben görmüştüm ilk,” “Ben bugün yeterince çalıştım, dinlenmem lazım.” Arı Sürüsü bir anda kendilerini büyük bir tartışmanın içinde bulmuş ve herkes bir şey diyor kendini haklı buluyormuş. Büyük tartışma devam etmiş, etmiş, etmiş… Arılar yorulana kadar devam etmiş bu tartışma, sonra hepsi farklı yönlere doğru uçmuş ve bir araya gelmemişler uzun bir süre.

Bu duruma şaşıran orman halkı, buna bir çözüm bulmak, onları barıştırmak ve tekrar bir araya getirmek istemiş. Kendi aralarında konuşmaya başlayan orman halkı çözümler üretmeye başlamış. Geyik hemen taze fikriyle, “Bence her zaman yaptığımız eğlence ve aktivitelerden yapalım, onlarda bunun sayesinde bir araya gelirler,” demiş bütün orman halkının aklına yatmış bu fikir ve hazırlıklara başlamışlar. Ormanı süslemişler, müzik için liste hazırlamaya başlamışlar, yiyecek ve içecekleri hazırlamışlar ve en önemlisi herkese haber vermişler. Arı Sürüsü ormanın genel aktivitesi olduğu için eğlenceye katılmış ama birbirleriyle yan yana gelmemeye çalışıyorlarmış.

Orman halkı bu duruma da bir çare bulmuş ve bu eğlence için ilk kez bir kural koymuş. O da, “Herkes kendi cinsiyle yan yana gelip orman için dans etsin.” Herkes hemen bu kurala uymuş ve kendi cinsleriyle başlamışlar dans etmeye. Ama arı sürüsü ısrarla birbirlerine yanaşmıyormuş. Çözümler üreten geyik gelip hemen arıları birbirlerine tutuşturmuş ve dans etmelerini sağlamış. Dans sırasında çok eğlenen arı sürüsü birbirlerinden özür dilemiş ve durmaksızın dans etmeye eğlenmeye devam etmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir