Kavak Ağacı Masalını Oku

Uzaklarda çok uzaklarda çok güzel bir orman varmış. Kocaman ve içinde her türden ağacın ve bitkinin olduğu bir ormanmış bu. Ormandaki ağaçlar birbirleriyle çok iyi anlaşırlar, sabahları birbirlerine “Gunaydııın” derlermiş. Ormandaki her bir canlı birbirine yardım edermiş. Mesela örümcek, küçük bir papatyaya; dev çınar ağacı, maymunlara…Kavak ağaçları, çam ağaçları, sedir ağaçları, ardıç ağaçları ve bunlar gibi bir sürü irili ufaklı bitkiler hep bir arada yaşamlarını sürdürüyorlarmış.

Ara sıra onlara kuşlar ve diğer hayvan dostlar eşlik edermiş ama bu kalabalığa rağmen kimse kimseye zarar vermezmiş. Bu güzel ve büyük ormanın içinde bir tane kavak ağacı yaşarmış. İsmi Kabuk’muş. Bu kavak ağacı yani Kabukçuk çok konuşurmuş. Sürekli etrafa, gelene geçene sorular sorar adeta susmazmış. Bazen diğer ağaç arkadaşlarını bazen dibindeki minik bitkileri bazen de yorgunluktan üzerine konan kuşları sorularıyla bezdirirmiş. Mesela Kabuk, dönüp çam ağacına;

“Sen niye bu kadar uzunsun? Neden yaprakların iğne gibi” diye soruyormuş. Çam da ona ” Benim doğal halim bu, böyle dünyaya geliyorum” diyormuş. İlahi Çam !

Ya da her gün sabah üstüne konan ve neşeyle şırıldayan minik kuş Hımbıl’a ” Neden kanatların var? Sen uçarken ben neden uçamıyorum” diye soruyormuş.

Ama Kabuk, her sabah bıkmadan aynı soruları herkese sorarmış. Hemen yanıbaşındaki Çam, artık isyan etmeye ve cevap vermemeye başlamış. Kabuk ona soru sorduğunda sessizce bekliyor, duymazdan geliyormuş.

Bunları gören çok yaşlı ismi Derin olan çınar ağacı varmış ormanda… Bir gün Kabuk’u karşısına alıp ona bazı öğütler vermiş.

Derin : ” Her gün herkese aynı şeyi soramazsın. Böyle devam edersen etrafında selam verecek kimse kalmaz. Merak ettiklerini onları yorgun düşürmeden arkadaşlarına ya da bana sorabilirsin. Her zaman cevaplarım ama her gün aynı şeyleri sorma, olur mu? ” demiş.

Kabuk, etrafına bakmış. Gerçekten de ormandaki çoğu ağaç dostları onunla ilgilenmez olmuş. Aklı başına gelmiş ve artık çok konuşmamaya, düzgün davranmaya karar vermiş. Ve yaşlı çınar Derin’e teşekkür etmiş. Ormandaki arkadaşlarıyla misler gibi anlaşarak yaşamaya başlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masal okumak çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunur. Her gün bir masal okumak en iyisidir.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir