Kahve ve Sepeti

Kahve ve Sepeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kalabalık ve düzenli bir şehirde yaşayan bir kedi varmış. Bu kedinin ismi Kahve’ymiş. Kahve sürekli evde durmayı sevmez, arada dolaşmak istermiş. Kahve bu evde uzuuun zamandır yaşıyormuş, o yüzden mahalleyi, mahalle insanını ve yolları çok iyi tanıyormuş.

Kahve yalnız dolaşmayı, sevdiği için sahibi her günkü geziye onunla gelmiyormuş. Bu yüzden de Kahve balkondan sepetle iniyor, dolanıyor, arkadaşlarıyla buluşuyor, gönlünce dışarda vakit geçiriyor ve sonra da tekrar sepete binerek eve çıkıyormuş. Kahve ve sepeti mahallede hem ünlü olmuş hem de kimse Kahve’ye karışamayacağını biliyormuş.
Kahve her gün mahalleden biraz daha uzaklaşarak gezme alanını az az arttırıyormuş .

Bazen öyle mahalleler görüyormuş ki hemen geri dönüyormuş. Çok pis, bakımsız ve ürkütücüymüş bu mahalleler. Bazen de bir sürü kedi arkadaşlarını görüyormuş, bazıları aç, bazıları da hep güneşte yatıyormuş. Kahve onlarla konuşmak istediğinde onu ev kedisi olduğu için dışlıyorlarmış.

Çünkü Kahve tertemiz, karnı tok ve rahatmış. Kahve bu duruma üzülüyor ve kendi cinsiyle konuşamadığı, arkadaşlık edemediği için gezerken hep buruk oluyormuş. O gün eve dönerken,
-“Buna bir çözüm bulmalıyım, onlar da benim gibi rahat etsin.” Demiş ve sepete binip eve çıkmış. Kahve düşünmüş, düşünmüş, düşünmüş. Ne yapmalıyım, nasıl yapmalıyım diye. Ertesi gün kendisi işin altından kalkamadığı için sahibine söylemeye karar vermiş.

-“Seher, benim bir sorunum var ve nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

-“Dün gece çok düşünceliydin zaten Kahve, noldu dinliyorum seni. Kahve dün yaşadığı olayı ve gördüğü manzarayı tek tek anlatmış Seher’e. Seher de,
-“Biz bazı mahallere kedi maması bırakıyoruz ama onlar için yıkanma ve barınmada önemli. Bunun için bir barınak yapabiliriz. Mahalleli olarak aramızda para toplayalım, belediyeden de destek istedik mi hemen hallolur.
-“Çok teşekkür ederim Seher, iyi ki sana söylemişim.

Kahve ve Sepeti

Seher ve Kahve hemen çalışmalara başlamış. Önce tüm mahalleli arasında para toplanmış, para vermeyenler mama ve yıkanma malzemeleri almış. Mahalledeki marangoz da yarı fiyatına barınağı yaparım demiş. Şimdi tek eksik barınak için yermiş.

Onu da hemen Seher gidip belediye ile konuşmuş ve belediye de bu kadar hazırlıklı ekip için hızlıca bir yer bulmuş ve onlara teslim etmiş. 1 haftanın ardından kedi barınağı hazırmış. Herkes o kadar istekli ve hevesli çalışmış ki her şey çabucak hallolmuş. Kahve büyük bir mutlulukla, onu dışlayan kedilerin yanına gitmiş,
-“Arkadaşlar merhaba, size çok güzel bir haberim var. Sizin için bir haftadır çalışıyoruz ve size çok güzel bir barınak yaptık. Hadi yeni evinize gidelim.” demiş.

Kediler önce inanmasa da sonra Kahve’nin ısrarına dayanamayıp merkeze gitmişler. Gerçekten de, onlar için tertemiz, düzenli ve her şeyin olduğu bir barınak yapmışlar. Önce birkaç kedi sonra birkaç kedi derken barınak da bir sürü kedi yaşamaya başlamış. Belediye orada çalışmak üzere tam üç tane veteriner görevlendirmiş, aynı zamanda da temizlik ve bazı aksaklıklar için de yine belediye çalışanları varmış.

Kahve sonunda kendi cinsi tarafından dışlanmadan sokaklarda geziyor, onların yanına uğruyor ve yine her zaman ki gibi sepetine binip evine gidiyormuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir