İki Ev Kedisi

İki Ev Kedisi

Sakin ve güzel bir şehirde, evlerin birinde yaşayan iki ev kedisi varmış. Ev sahibi kediler daha yavruyken onları sokakta bulmuş. Yanlarında annesi yokmuş ve aç oldukları içinde sürekli miyavlıyorlarmış. Bu yüzden alıp onları evine getirmiş ve yaklaşık 1 yıldır birlikte yaşıyorlarmış.

Kedilerden birisinin ismi gözleri mavi renkte olduğu için Mavi, diğerinin ismi de kömür renginde tüyleri var diye Kömür’müş. İki kardeş yavruyken bu eve gelmişler ve ev sahiplerini çok seviyorlarmış. Çünkü onları sokakta aç bir şekilde görmüş ve evine kabul etmiş. O olmasaymış çok zor zamanlar geçirebilirlermiş.

Her fırsatta sahiplerini seviyor ve birlikte vakit geçiriyorlarmış. Ama son zamanlarda bir sorun olmuş. Mavi çok kilo almaya başlamış. Normalde kediler 3-4 kilo olması gerekirken, Mavi tam 9 kilo olmuş. Bu değişim de birden olmuş üstelik. Kömür ve Mavi kendi aralarında bunun neden olduğunu anlamaya çalışmış. Ama çok fazla fark etmemişler.

Mavi bu durumdan çok rahatsız olmaya başlamış. Çünkü evde rahat bir şekilde hareket edemiyor ve yürüyemiyormuş. Bir yerden bir yere gitmek bile artık onun için çile haline gelmiş. Odadan odaya gitmeye bile üşenir olmuş. Bazen apartmanın aşağısına inerlermiş ama onu da artık yapamaz olmuş. Kömür ile birlikte nasıl eski haline dönmesi gerektiğini düşünmüşler ama bir çözüm bulamamışlar.

Günlerden bir gün Kömür, her gün yaptığı gibi evin bir bölümünde oyun oynuyormuş. Aslında bu oyundan çok onlar için bir egzersizmiş. Bir çok kedi oyuncağı varmış. Onların üstünden altından geçerek kendisi için spor yapıyormuş. Her gün 15-20 dk yaparmış bunu. Yine bir gün Kömür spor yaparken Mavi’nin bir koltukta uzandığını görmüş. Birden fark etmiş. Mavi ne zamandır kendisi ile spor yapmıyormuş? Bu yüzden ona sormak istemiş.

-Mavi, sen ne zamandır benimle birlikte spor yapmıyorsun? demiş Kömür.

-Evet doğru söylüyorsun ama bu haldeyken yapamam ki demiş Mavi.

-Bu haldeyken yapamazsın ama normalde yapmış olsaydın bu kadar kilo almazdın demiş. Sonra ikisi de fark etmiş. Mavi spor yapmayı çok önceden bırakmış. Neden bıraktığını hatırlamıyormuş ama bırakmış. Çünkü evde yatmak ve uyumak artık ona daha kolay geliyormuş. Spor için oradan oraya koşturmak yerine sadece yatıyormuş. Bu da onun kilo almasına sebep olmuş.

-Demek sen uzun süredir spor yapmadığın için böyle oldun Mavi, demiş Kömür.

-Evet ama artık spor yapmaya çok üşendim bir süre sonra, demiş.

-Gün içinde o kadar zamanın var ki 15-20 dakika ayırmak geri kalan tüm gününü iyi geçirmeni sağlar demiş, Kömür.

Mavi önce üzülse de aslında bir yandan da sevinmiş. Çünkü sorunun ne olduğunu bilmezken şimdi biliyorlarmış. Evin içinde o kadar zamanı varken spor yapmaması onu kötü etkilemiş. Bundan sonra Mavi ve Kömür her gün 20 dakikalarını spor yapmaya ayırmış. Mavi tabi ki hemen eski haline dönmemiş ama 1 ayda çok güzel bir ilerleme kaydetmiş. Bu şekilde de devam etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir