Gökten Düşen Üç Elma Masalı

gokten dusen elma masali
Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer berber iken, pireler tellal iken, ben ninemin beşiğini tıngır, mıngır sallarken, memleketin birinde çok iyi bir padişah yaşarmış. Padişah her şeye sahipmiş ama çocuğu yokmuş, Yaşı ilerledikçe de bu duruma çok üzülmeye başlamış. Padişahın bu halini öğrenen bilge bir kişi padişaha:
-” Padişahım bir bahçe yaptır. İçinde güller, çiçekler, havuzlar her şey olsun. ” demiş. Padişah bilge kişinin dediği gibi çok güzel bir bahçe yaptırmış. Bahçenin güzelliği dillere destan olmuş. Aradan günler, aylar geçmiş. Ama ne müjdeli bir haber nede çocuk varmış. Padişah bir gün çok öfkelenerek bahçeyi darmadağın bir hale getirmiş.
Padişahın eşi zorla yalvara, yakara padişahı sakinleştirmiş. Padişahın karısı her gün bu bahçede oturup ağaçlarla dertleşirmiş. Padişahın eşinin bu halini gören yaşlı bir elma ağacı bir gün dile gelmiş ve:

-” Benim filizlerimden ve al dik. Ağaç büyüyüp elma verdiğinde o elmanın yarısını sen ye, yarısını da padişaha yedir. ” demiş. Padişahın karısı filizi alıp dikmiş. Aradan yedi yıl geçmiş. Filiz büyüyüp kocaman bir elma ağacı olmuş. Sadece bir tane elma vermiş. Elma o kadar güzelmiş ki yarısı beyaz yarısı kırmızıymış. Padişahın karısı elmanın yarısını yemiş, diğer yarısını da padişaha yedirmiş. Padişah ve eşinin çok güzel bir çocukları olmuş. Kırk gün, kırk gece eğlenmişler. Onlar ermiş muradına biz çıkalım tahtına……

 Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir