Basketçi Efe

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ortaokula giden Efe isimli bir çocuk varmış. Efe ana sınıfından bu yana basket öğrenmeye gidiyormuş. Okulunda da takıma girmiş. Efe basketi çok seviyormuş ve bu gelişimini, yeteneğini ileriye de taşımak istiyormuş. Yerel belediye basket takımlarından ülke geneli basket takımlarına girmek istiyormuş.

Ailesi Efe’yi destekliyor ve onun yanında yer alıyorlarmış. Gün geçtikçe Efe boyu daha da uzar diye düşünürken bir türlü boyu uzamıyormuş. Kısa boylu kalacağından çok korkuyormuş. Çünkü takım arkadaşları gün geçtikçe daha da uzuyormuș. Bu boy konusunu takıntı haline getirmiş. Basketçi Efe korkuyormuş hocası onu takımdan çıkarır, belediye takımına giremez diye. Kafasında sürekli bunları düşünerek günlerini geçirmeye başlamış.

Ders çalışırken, yemek yerken, basket oynarken, arkadaşları ve ailesiye konuşurken hatta rüyasında bile boyuyla ilgili tartışıyormuş kendisiyle. Efe’nin bu düşünceli ve keyifsiz hali babasının dikkatini çekmiş ve bir akşam yemekten sonra yürüyüşe çıkmayı teklif etmiş. Efe kabul etmiş ve evlerinin oradaki parkta yürümeye başlamışlar.

Babası önce onu konuşturmaya çalışmış ve kafasını dağıtacak sorular sormaya, konular açmaya çalışmış. Efe hep aynı ses tonuyla ve hemen hemen aynı cevapları veriyormuş. İşte o zaman babası Efe’yi durdurmuş ve çimenlere oturmuşlar. Babası, “Senin canın neye sıkkın Efe, bana her şeyi anlatabilirsin biliyorsun oğlum,” demiş. Efe biraz da oyalanmak ister gibi konuyu değiştirmeye çalışmış ama en sonunda babasının ısrarı karşısında dayanamamış ve her şeyi anlatmış.

Günlerdir içinde tuttuğu ve kafasından atamadığı boy sorununu her detayına kadar anlatmış ve sonra başlamış ağlamaya. Babası Efe’ye sarılmış ve, “Kendini sıkma ağlamak istiyorsan bırak ağla,” demiş ve bir süre hiç konuşmamışlar. Biraz zaman geçtikten sonra babası, “5 yaşından beri bu sporun içindesin Efe ve yeteneklisin.

Boyu kısa basketbolcular var hiç maç izlememiş gibisin. Önemli olan boyunun diğerlerine göre kısa oluşunu bir avantaja çevirmek. Bu senin elinde.” demiş ve Efe babasına teşekkür ederek ona kocaman sarılmış.
Ertesi gün adeta yenilenmiş bir şekilde uyanmış. Babasının dediği gibi boyunun kısalığı ona engel olmasın yarar sağlasın diye daha fazla çalışmaya başlamış ve kendine güveni tekrar yerine gelmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir