Bahtiyar Amca

Bahtiyar Amca

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Bahtiyar Amca varmış. Bahtiyar Amca’nın ufak bir bakkal dükkanı varmış. Bahtiyar Amca’nın iki tane büyük bir kızı ve bir oğlu varmış. Onlar büyük şehirde çalışıyorlarmış ama her yaz torunları Bahtiyar Amca’yı görmeye geliyormuş. Bahtiyar Amca torunlarına masal kitabı okumayı o kadar çok seviyormuş ki sürekli okuyor hatta kendi hikayeler yaratıyor ve onları anlatıyormuş. Bir kış vakti torunlarına kitap okumayı o kadar özlemiş ki Bahtiyar Amca ne yapsam ne yapsam diye düşünürken aklına çok güzel bir fikir gelmiş.

Bahtiyar Amca torunları için aldığı kitapları ve yeni aldığı masal ve çocuk kitaplarını bakkal dükkanına getirmiş. Bakkal dükkanında çocuklar için bir kitap köşesi yapmış. Her gelen önce garip garip bakmış, anlamamış hatta saçma bulanlar olmuş ama Bahtiyar Amca kimseyi dinlememiş. Çocuklar bakkala geldikçe Bahtiyar Amca onlara kitap köşesini gösteriyor ve, “Bu kitaplar sizin için çocuklar. İstediğinizi alın okuyun, eve götürün okuduktan sonra geri getirin. En önemlisi okuyup özetini bana anlatan kişi bakkaldan istediği her şeyi alabilir ama fazla şeker ve abur cubur olmadan. Sizin için sağlıklı atıştırmalık da getireceğim.” demiş ve çocuklar bu teklif karşısında çok mutlu olmuşlar.

İlk başta bir iki kişi gelip kitap okumaya başlamışlar. Günler ilerleyince evine götürenler, kitabın özetini Bahtiyar Amca’ya anlatanlar derken ilerleyen günler de bu sayı gittikçe artmış. Bahtiyar Amca’nın baklalı ilk kez bu kadar kalabalık oluyormuş hem de alışveriş için değil kitap köşesi için. Bahtiyar Amca günler geçtikçe köşesine yeni kitaplar koymaya, çocuklar da kitapları okuyup özetleri anlatmaya başlamışlar. Her özet karşılığında Bahtiyar Amca sınır koymaksızın ne isterlerse veriyormuş sadece ama sadece tek bir tatlı hakları varmış. Çünkü şeker zararlıymış ve Bahtiyar Amca çocukları şekerli şeyler yerine doğal çerezlere kuru meyvelere yönlendiriyormuş.

Bahtiyar Amca ve minik bakkal dükkanındaki kitap köşesi mahalleli tarafından çok sevildi. Hatta başka mahallelerde oturanlar bile Bahtiyar Amca’nın yaptığı harika işi duymaya başlamış bile. Aileler gelip teşekkür ediyormuş Bahtiyar Amca’ya çünküüüüü çocuklar bir sürü kitap okuyor, yeni dünyalar keşfediyor, önce Bahtiyar Amcaya sonra birbirlerine, ailelerine özetini anlatıyor ve kitap okuma isteğiyle dolup taşıyorlarmış. Aileler Bahtiyar Amcaya evlerinde bulunan fazla çocuk kitaplarını, masallarını gep götürüyormuş. Bahtiyar Amca o kadar mutlu olmuş ki… Bir sürü torunu olmuş birden. Yaz geldiğinde torunlarının da kitap köşesinden kitap okuduklarını ve diğer çocuklarla tanıştıklarını hayal ederek huzurlu bir uykuya dalmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir