Avcılar ve Rüyaları Masalı

 

Üç genç, bir gün ava çıkarlar fakat ormanda hiçbir ava rastlamazlar. Yiyecekleri de biter. Gün batmak üzeredir. Karınları acıkır. Ormanda bir çobana rastlarla. Selam verip tanışırlar. Avcılar, çobandan yiyecek ve su isterler. Suyu alırlar ama çobanın yiyecek sadece üç tane patatesi vardır.

Avcılara, ” Bunlar sizi doyurmaz! Beni bile doyurmaz. Hepsini siz yiyin derim ama benim çok işim var. Benim de yemek gerekir. Şimdi beni iyi dinleyin. Ben sizin için bir ateş yakayım, ısının. Sonra da yatıp uyuyun. Sabah kalkarsınız. Rüyalarınızı anlatırsınız. En ilginç rüya gören kişi patateslerle karnını doyurur.” demiş.

Avcılar çobanı dinler ve yatarlar. Sabah erkenden kalkarlar. Rüyalarını çobana anlatırlar. Avcının birisi rüyasında kadı olur. Onu herkes evine davet eder, yedirir, içirir. Karnını en güzel yemeklerle doyurur. En güzel içecekleri tadar. Çoban sadece, ” İlginç” der.

İkinci avcı, rüyasında padişah olur. Mükemmel bir sarayda yaşar. Hizmetçileri olur. Ona mükemmel yemekler hazırlarlar. Her içecekten getirirler. Herkes ona saygı gösterir. Suçlular ondan çok korkarlar. Suçlu insanları cezalandırır. Çoban o avcıya da ” Senin rüyan da ilginç!” der ve diğer avcıyı dinler.

O da rüyasında arkadaşlarını görür. Gerçekten biri padişah biri kadı olur. O da karnını fakir insanların yanında doyurur. Arkadaşları çok güzel şeyler yerler içerler ama ona hiçbir şey vermezler. Çoban üç avcıyı da dikkatle dinledikten sonra ” Kadı ve padişah patates yemez. Onlar güzel yiyeceklerden yerler. Patatesle midelerini bozmak istemezler.” der ve patateslerini rüyasını en son anlatan avcıya verir.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir