Ağustos Böceği

Ağustos Böceği

Küçük bir ormanda bir sürü hayvan beraber yaşarlardı. Kimi toprağın üzerinde, kimi ağaç dallarının tepesinde… Aralarında bir tane ağustos böceği yaşardı. O kadar çok öterdi ki bazen sürekli ötmesinden diğer hayvanlar rahatsız olurdu. Ağustos böceği, bazen gece bazen de sabaha karşı öterdi. Aralarında en yaşlısı olan geyik bir gün onu uyarmak için yanına gider.

“Günaydın böcek kardeş” der. Ağustos böceği de “ Sana da günaydın Geyik arkadaşım” diye cevap verir. Geyik; “ biraz aşağıya iner misin konuşalım” der. Ağustos böceği de aşağıya iner yine öterek. “ Ormandaki tüm hayvanlar adına geldim. Son zamanlarda çok ötüyorsun. Özellikle de herkesin uyuduğu zamanlar da öttüğün için hepimiz rahatsız oluyoruz. Biraz daha dikkat etsen, çok ötmesen hem de herkesin uyuduğu zamanlarda çok iyi olur. Bu ormanda hep beraber yaşıyoruz. Beraber yaşamaya özen gösterelim.” Der Geyik, Ağustos Böceğine. Ağustos Böceği de; “ ben ağustos böceğiyim.

Çok öterim ne yapayım.” Der. Geyik ise “ ben aramızdaki genel düşünceyi sana ilettim. Senden arkadaş olarak rica ediyorum.” Der. Ertesi gün daha sabah olmadan Ağustos Böceği yine ötmeye başlar. Hem de hiç susmadan. Tüm hayvanlar tek tek uyanıp Geyiğin yanına gelirler ve herkes şikayet eder. Geyik hepsini susturur ve “ tamam merak etmeyin, gelin hep beraber bir ders verelim.” Der. Hayvanlar da “ sen ne dersen yaparız.” Derler. Geyik de böylece önerisini sunar ve “ herkes ses çıkartacak bir
şeyler yapsın.” der.

Böylece ağaç kabuklarından, küçük yassı dallardan düdükler yaparlar, kuru dallar toplarlar ve her şeyi hazırlayıp geyiğin evinde toplarlar. Geyik hepsine hitaben; “ arkadaşlar ağustos böceğinin uyku saatini bekleyip yattığı yerin altına gidip ellerimizdekilerle ses çıkartacağız.” der. Ve gerçekten de toplanıp giderler. Geyik elini çırpınca hepsi bir ağızdan ellerindekilerle gürültü yapmaya, ses çıkartmaya başlar. Ama o kadar ses çıkarırlar ki kendileri bile şaşırır. Kimi dalları birbirine vuruyor, kimi bağırıyor, kuru yaprakların sesi yeri göğü inletiyor.

Ağustos böceği neye uğradığını şaşırır ve ne oluyor diye aşağıya bakar. Bir de ne görsün tüm orman aşağıda. Hemen yanlarına uykulu, uykulu iner. “Bu saatte bu ne gürültü, neden herkes burada, neden bunu ben uykudayken yapıyorsunuz?” diye sorar. “Çok uykum var yatacam” der. Diğer hayvanlar hep bir ağızdan; “ bizi de sen her gün böyle uyandırıyorsun, biz uyurken ötüyorsun, uykusuz kalıyoruz, sana derdimizi anlatmaya çalıştık ama sen bizi anlamadın, saygı göstermedin, istediğini yaptın.” derler. Ve Ağustos Böceği böylece hatasını anlar. Arkadaşlarından özür diler ve bundan sonra çok dikkat edeceğini söyleyerek söz verir.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir