Affetmenin Gücü

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde Bani isimli bir tavşan yaşarmış. Bani enerjisi yüksek, eğlenceli, masum ve bir o kadar da kırılgan bir tavşanmış. Bani’yi bir gün çok güvendiği, sevdiği arkadaşı Sincap Ruri üzmüş. Ruri aslında Bani’ye sürekli yalan söylemiş ve onu kandırmış. Bani ona çok kızmış ve konuşmamaya karar vermiş.

Bani, Ruri ile iletişimini keseli aylar geçmiş ama Bani hala ne zaman Ruri’yi görse sinirleniyor, kendine ona inandığı için kızıyormuş. Bani sürekli kafasında neden böyle oldu diye düşünüyor, düşünüyor, düşünüyormuş. Bani kafasından bir türlü atamıyormuş yaşadıklarını. O kadar sinirleniyormuş ki bir türlü eski hayatına dönemiyormuş.

Bani napacağım, napacağım diye düşünürken aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Bani bu durum için bir günlük tutmaya karar vermiş. Bu günlükte kırıldığı her şeyi yazacak ve yazdıkça unutmak için bir adım atacakmış. Bani çok kararlıymış ve deftere yazmaya başlamış. Yazmış, yazmış, yazmış… Bani yazdıkça rahatlıyor gerçekten de unutuyormuş.

Günler böyle geçmiş ve Bani ormanda bu deftere yazarken çok sevdiği öğretmeni onu görmüş. “Bani, canım öğrencim. Nasılsın?” demiş öğretmeni Bani ise, “Öğretmenim! Bu ne güzel bir tesadüf. İyiyim siz nasılsınız?” derken Bani ve öğretmeni uzun bir sohbete dalmışlar. Eski öğrenci ve öğretmen birbirlerini çok özlediklerini fark etmişler. Bani öğretmenine Ruri ile aralarında geçen olayları, kendi bulduğu günlük çözümünü anlatmış.

Bani anlatırken fark etmiş ki artık eskisi kadar sinirlenmiyor, kızmıyor ve üzülmüyormuş. Gerçekten de günlük işe yaramış. Öğretmeni, “Bani kendini takdir etmelisin. Bu çok güzel bir düşünce ve olgun bir davranış. Sen affetmeyi öğrenmişsin. Affetmek ve bağışlamak her zaman büyüklük ister. Affetmenin gücünü ve hafifliğini sen öğrenmişsin.

Seni tebrik ederim koca yürekli Bani.” demiş. Bani bu sözler karşısında gözyaşlarına hakim olamamış ve öğretmenine sarılmış. Bani o gün gerçekten de affetmenin gücünü öğrenmiş ve Ruri’yi arkasında bırakabilmeyi başarmış. Günlük uygulamasını da artık her gerildiğinde ve sinirlendiğinde uygulamaya başlamış. Bani o gün büyüdüğünü hissetmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir