Yeni Kral Adayları Masalı

Aslan ölünce orman halkı kendine yeni bir kral seçmeye karar vermiş. Ağustos böceği, fil, karınca ve maymun adaylar arasındaymış. Kral seçibilmek için her gün bir yerde konuşma yapıyorlarmış. O gün ilk konuşması ağustos böceğiymiş. Ağustos böceği:

“Sevgili hayvan dostlarım!” diye söze başlamış. “Bunca senedir aranızdayım, bir kötülüğümü gördünüz mü? Birbirinden güzel müzikler çalan ben; şarkılarımla dans edip coşan siz… Kral olmak benim hakkım.” Hayvanlar, ağustos böceğini çılgınca alkışlamışlar.

“Eğlenceli bir kralımız nede olmasın?” diye düşünmüşler. Sonra kürsüye fil çıkmış. Hortumuyla herkesi selamlayarak:

“Benim minik dostlarım!” demiş. “Krallık eğlencelik bir iş değildir. Boy bos, cüsse ister. Şu bedenimde bakın! Nasıl da güçlü görünüyorum değil mi? Kral olmak benim hakkım” demiş. Hayvanlar fili de çılgınca alkışlamışlar. Ardından kürsüye karınca çıkmış.

“Benim kocaman dostlarım!” demiş. “Kral olmak cüsseye bakmaz. Çalışkan hayvanların işidir. Ee… Karıncaların çalışkanlığı masallara bile geçmiştir. Kral olmak benim hakkım.” Hayvanlar karıncayı da coşkuyla alkışlamışlar. Son olarak kürsüye maymun çıkmış.

“Sevgili dostlarım! Krallık çalışkanlıkla olacak iş değildir” demiş. “Yalnızca taklit ister. İçinizden aslanı en iyi ben taklit edebilirim. Kral olmak benim hakkım.”

Konuşmaları dinleyen hayvanların iyice aklı karışmış. Oylarını hangi adaya vereceklerini bilememişler. O sırada kaplumbağanın sesi duyulmuş. Kaplumbağa:

“Kral olmak için saydıklarınızın hiçbiri yetmez!” diye bağırmış. “Kral olmak, en çok adaletli olmayı gerektirir. Adaletli olmayan ağzıyla kuş tutsa, kral değildir!..”

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir