Umut ve Robotu

Umut ve Robotu

Güzel, bahçeli bir evde iki kardeş, anne ve baba bir deee tonton bir babaannenin olduğu bu eve bir robot gelmiş. Umut ve robotunun buluşması hemencecik olmamış. Önce neler neler olmuş birlikte bakalım mı? Sedef 8 yaşında, Umut 5 yaşında iki kardeşlermiş. Sedef hafta içi her gün okula sabah babasıyla gider, öğleden sonra da servisle eve dönermiş. Umut’ta bu sırada evde babaannesiyle vakit geçirir ama genelde çoook sıkılırmış.

Sedef okuldan gelince hemen bahçede oyun oynuyorlarmış ama Sedef her gün her gün oynamak hem istemiyor hem de Umut gün geçtikçe daha çok onu oyalıyormuş. Sedef,

-“Ders çalışacağım, ödevlerim var, kitap okuyacağım Umut” dese de nafile Umut hep oyun oynamak istiyormuş. Artık bu durumdan rahatsız olan Sedef o akşam yemekte annesi ve babasına bu durumdan bahsetmiş. Onlar da,
-“Sedef, kızım kardeşin okula gitmiyor ve bütün gün de babaannenle evde tek başına. Sıkılıyor o da, okula gitmesine bir sene kaldı zaten biraz onu hoş görebilir misin?” demişler.

Ama Sedef bu işe bir çözüm bulabilirim diye internetten araştırmaya başlamış. Sedef’in çocuk kilidi olan bir bilgisayarı varmış, bu sayede sadece yaşına uygun sitelere girebilir ve akşam yemekten sonra 1 saat vakit geçirebiliyormuş. Sedef sonra çok faydalı, güzel şeyler paylaşan bir internet sayfasında minik robotlar görmüş.

Bu minik robotların, evde her işinize yardımcı olabilecek masrafsız robotlar diye reklamı yapılıyormuş. Üstelik bu minik robotlar istenirse kitap okuyabilir, belirli konularda konuşup, belirli sorulara cevap verebiliyormuş. Sedef hemen bu siteyi anne ve babasına göstermiş, kardeşi için bu minik robotu çok yararlı olabileceğini düşünmüş.

Anne ve babası biraz düşünelim biz de araştıralım demişler. Bir süre araştırmışlar veeeee bir haftanın sonunda anne ve babası bu fikre ısınmış, minik robotlardan bir tane sipariş vermişler. Firma 15 gün deneyin memnun kalmazsanız iade edebilirsiniz de deyince daha da ikna olmuşlar. Sedef’te Umut’a gelecek olan minik robotu anlatmış, fotoğraflarını göstermiş. Umut sevinçten havalara uçmuş.

Yeni bir arkadaşı olacağı için ve tüm gün onunla vakit geçirebileceği için bu işe çok sevinmiş. Umut her gün sabah robot geldi mi uyanıyormuş ama henüz gelmemiş. 5 gün sonra o beklenen zil çalmış ve minik robotları artık evdeymiş. Kurulum için gelen eleman Sedef’e, babasına ve annesine robotla ilgili her şeyi anlatmış. Umut şaşkınlık içinde, biraz da korkarak robota bakıyor ve minik minik dokunuyormuş.

Herkes mutluymuş ama bir tek babaanneleri bu işten memnun değilmiş. Sedef Umut’a robotun özelliklerini, hangi yere basınca neler olabileceğini söylemiş. Robot o gece şarjda kalmış ve eresi gün kullanıma hazır olacakmış. Umut heyecandan uyumak istememiş ama bir süre sonra uykuya teslim olmuş. Güneşli, güzel bir sabaha uyanmış tüm aile. Anne ve babaları işe, Sedef de okula gitmiş. Umut babaannesine günaydın demiş, robot hemen günaydın diye cevap vermiş. Umut,
-“Nasılsın?
-“İyiyim, sen nasılsın Umut?” demiş robot. Umut’un ağzı kulaklarında kahvaltı masasına oturmuş. Onlar kahvaltı ederken robot da mutfakta durmuş, onları dinlemiş. Kahvaltıdan sonra Umut kitap okumasını istemiş robotun ve robot hemen kendi hafızasından bir kitap seçip başlamış Umut’a okumaya. Umut ve babaannesi her gün öğleden sonra tarihi sohbetler yapıyorlarmış.

Umut babaannesi yaşlı ve birçok şeye şahit oldu diye ona her gün yeni bir konu soruyormuş. Yanlarına süt ve kurabiye almışlar ve başlamışlar bu sefer Kuruluş Savaşı’nı konuşmaya. Umut soruyor babaanne anlatıyormuş. Umut yeni bir soru sormuş, babaanne hatırlayamamış biraz düşünürken minik robot hemen cevap vermiş.

İkisi de robotun soruya cevap vermesine şaşırmışlar ve başka sorular sormuşlar. Umut ve babaannesi robottan bir sürü yeni bilgi ve detay öğrenmişler. Sonra hem babaanne hem de robot Kurtuluş Savaşı’nı anlata anlata vakit geçmiş. Umut çok güzel bir tarih saati yaşamış. Babaanne de robota teşekkür etmiş ve aralarındaki gerginlik bitmiş. Akşam anne, baba ve Sedef eve geldiklerinde onlara bugün yaşadıklarını tek tek anlatmış Umut. Ailesi bu durumdan çok memnun olmuş ve Sedef’e teşekkür etmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir