Çarşamba , Ocak 23 2019
Çocuk masalları
Anasayfa / Eğitici Masallar / Üç Portakal Masali

Üç Portakal Masali

uc-portakal-masali

Evvel zaman içinde Kalbur saman içinde, develer top oynarken, eski hamam içinde Yüzünde elli duvak Adamdan azma, dişleri kazma Tozu dumana kattı, bir fiske attım.

Başladı feryada, koştular imdada Kendini şaşırdım, Kaf dağından aşırdım Memleketin birinde, iyiler iyisi bir padişah varmış. Her şeyi varmış, sarayları , bahçeleri , emrinde binlerce çalışan ve askerleri lakin hiç çocuğu yokmuş. Yaşı ilerledikçe, bu yüzden kederi artıyormuş. Bir çocuğu olmasını çok istiyormuş.

Bir gün akıllı yaşlı hekim, padişahın derdini öğrendikten sonra, “Padişahım hiç üzülmesin kolayı var” demiş. “Siz şimdi güzel bir bahçe yaptırın, içinde güller, çiçekler, havuzlar, türlü türlü meyve ağaçları parkları olsun”… Padişah, bir bahçe yaptırmış ki dillere destan. Ama gel gelelim, ne evlat var ne de bir müjdeli haber… Canı sıkılan padişah sinirlenip bahçeyi dağıtmaya ortalığı tarumar etmeye başlamış… O güzel bahçeden hiç eser kalmamış. Hanımı güç bela, yalvar yakar durdurabilmiş. Zaten hanımı, bahçe yapıldığı günden beri bahçeden çıkmazmış. Ağaçlarla, konuşurmuş. Bu hallere daya­namayan yaşlı bir portakal ağacı dile gelmiş:

“Benim filizlerimden al, dik. Bir gün sana portakal verir. Yarısını sen ye, yarısını da padişaha ye­dir.” demiş.

Kadın filizi dikmiş, fidan olmuş, ağaç olmuş. Yedi yıl geçmiş, bir portakal vermiş. Portakal da Portakal hani; turuncumu turuncu, tatlımı tatlı , sulu mu sulu. Kadıncık bir çırpıda almış portakalı ve ikiye bölmüş. Yarısını ken­disi yemiş, yarısını da padişaha yedirmiş. Aradan geçmiş dokuz ay, on gün, Nur topu gibi bir oğulları olmuş.. O günden sonrada Padişah bir kanun çıkarmış ve o ülkede kimse ağaçlara zarar vermemiş.Kurulmuş meydan, çalmış davullar… Kırk gün, kırk gece olmuş oyunlar.. Gökten uç Portakal düşmüş biri bu masalı yazanın başına biri okuyanın biride bu masalı dinleyenin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Hakkında MasalOku

bunlara da bak

Sihirli Taşlar

Sihirli Taşlar

Ahmet ve Hasan isimli kardeşlerin kuzenleriyle birlikte Işıklar Diyarındaki maceralarının üzerinden baya bir zaman geçmişti. …

Huzur Bahçesi

Huzur Bahçesi

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde kocaman bir şehirde aynı şehir gibi kocamaaaaaan, merkezden uzak …

5 yorumlar

  1. masal sitesi takipcisi olarak çocuklara masal okumanın çocukların psikolojik gelusiminde çok faydalı olacağını düşünüyorum

  2. güzel masal arda çok sevdi

  3. Lenaya da okuyorum cok begeniyor.gerci masalin arasinda masal ile ilgili soru soruo uykuya dalamama problemi de olmasa cok guzel olacak ama.yine de en guzel masal sitesi oldugunu belirteyim

  4. Bir masal sitemiz Lena'ya sevgiler ve bir ömür mutluluklar diler.Tavsiyeniz doğrultusunda masalımız yeniden düzenlenmiştir.

  5. Çok güzel bir site oğlum masallarinizi çok seviyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir