Üç Portakal Masali

uc-portakal-masali

Evvel zaman içinde Kalbur saman içinde, develer top oynarken, eski hamam içinde Yüzünde elli duvak Adamdan azma, dişleri kazma Tozu dumana kattı, bir fiske attım.

Başladı feryada, koştular imdada Kendini şaşırdım, Kaf dağından aşırdım Memleketin birinde, iyiler iyisi bir padişah varmış. Her şeyi varmış, sarayları , bahçeleri , emrinde binlerce çalışan ve askerleri lakin hiç çocuğu yokmuş. Yaşı ilerledikçe, bu yüzden kederi artıyormuş. Bir çocuğu olmasını çok istiyormuş.

Bir gün akıllı yaşlı hekim, padişahın derdini öğrendikten sonra, “Padişahım hiç üzülmesin kolayı var” demiş. “Siz şimdi güzel bir bahçe yaptırın, içinde güller, çiçekler, havuzlar, türlü türlü meyve ağaçları parkları olsun”… Padişah, bir bahçe yaptırmış ki dillere destan. Ama gel gelelim, ne evlat var ne de bir müjdeli haber… Canı sıkılan padişah sinirlenip bahçeyi dağıtmaya ortalığı tarumar etmeye başlamış… O güzel bahçeden hiç eser kalmamış. Hanımı güç bela, yalvar yakar durdurabilmiş. Zaten hanımı, bahçe yapıldığı günden beri bahçeden çıkmazmış. Ağaçlarla, konuşurmuş. Bu hallere daya­namayan yaşlı bir portakal ağacı dile gelmiş:

“Benim filizlerimden al, dik. Bir gün sana portakal verir. Yarısını sen ye, yarısını da padişaha ye­dir.” demiş.

Kadın filizi dikmiş, fidan olmuş, ağaç olmuş. Yedi yıl geçmiş, bir portakal vermiş. Portakal da Portakal hani; turuncumu turuncu, tatlımı tatlı , sulu mu sulu. Kadıncık bir çırpıda almış portakalı ve ikiye bölmüş. Yarısını ken­disi yemiş, yarısını da padişaha yedirmiş. Aradan geçmiş dokuz ay, on gün, Nur topu gibi bir oğulları olmuş.. O günden sonrada Padişah bir kanun çıkarmış ve o ülkede kimse ağaçlara zarar vermemiş.Kurulmuş meydan, çalmış davullar… Kırk gün, kırk gece olmuş oyunlar.. Gökten uç Portakal düşmüş biri bu masalı yazanın başına biri okuyanın biride bu masalı dinleyenin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

5 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir