Süleyman Dede

Süleyman Dede

Teknolojinin geliştiği bu günlerde insanlar artık uzaktaki arkadaşları ya da akrabalarıyla hep telefon üzerinden ya sesli ya da görüntülü konuşuyormuş. Süleyman isiminde bir dede varmış. Süleyman dede Mersin’de yaşıyormuş ama başka şehirlerde ve ülkelerde akrabaları yaşıyormuş.

Süleyman dede bir gün çocuklarını, torunlarını ve kardeşlerini bir ekrandan görmek istemiyorum demiş ve taaaaaaa Mersin’den İsveç’e gitmeye karar vermiş. Uçakla gitmek yerine herkese uğraya uğraya geze geze arabayla giderim diye düşünmüş ve hazırlıklara başlamış.

Süleyman dede kıyafetlerini, hediye götüreceği eşyaları ve çocuklarının özlediği yiyecekleri bir güzel hazırlamış. Kendisine yol haritası da çıkarmış, ilk durağı İstanbul’daki kızına uğramakmış. Oradan balkan ülkeleri sonra Almanya veeee İsveç’e oğlunun yanına gidecekmiş. Süleyman dede çok heyecanlıymış. Ailesine gezisinden bahsetmiş ve hepsi,

-“Tek başınasın ya yolda birbi şey olursa?” demiş.
-“Bari İstanbul’dan uçağa bin abi, burada araba kiralarız?” demiş.
-“Hayır ben arabayla geze geze gelmek istiyorum. Hem merak etmeyin her yerde hastane var bir şey olursa giderim.” demiş Süleyman dede.

Ertesi gün sabah erkenden yola çıkmış Süleyman dede. Yanına bol su ve kuru meyve ve çerez almış. Kendine kocaman bir sandiviç yapmış. Yol müzikleri diye bir liste yapmış ve içine hep sevdiği şarkıları eklemiş, şarkı söyleye söyleye İstanbul’a gitmiş. İstanbul’a kadar arada durmuş, yemek yemiş ve her durduğu yerde bir fotoğraf çekilmiş.

Süleyman dede İsveç’e varana kadar her durduğu yerde bir fotoğraf çekilmeye karar vermiş. Hem hatıra hem de çocuklarına gösterecekmiş bu yolculuğu. İstanbul’a kızının yanına vardığında ise 2 gece kalmaya karar vermiş. Hem kızıyla vakit geçirmek istemiş, hem de İstanbul’u özlemiş.

Yola çıkmadan önce arabasına bakım yaptırmış ama İstanbul’da tekrar bir kontrol ettirmiş. Kızına çekildiği tüm fotoğrafları göstermiş ve yolculuğunu anlatmış. Sonra beraber yemek yemişler ve ertesi gün bir turist gibi İstanbul’u gezmişler.
Süleyman dede, kızıyla beraber balkanlar gezi programını hazırlamış.

Yenilecek yemeklerden, gezilecek yerlere kadar hepsini not almışlar. Tüm balkan ülkelerine gitmeyecekmiş Süleyman dede ama yolunun üzerindekilere uğrayacakmış. O akşam kızının mükemmel tarifi olan bir böreği beraber yapmışlar ve kendisine yine yolluk hazırlamış Süleyman dede. Süleyman dede Gezgin Süleyman ismini vereceği albüme koymak üzere kızıylada fotoğraf çekilmiş.

Ertesi sabah da balkanlara doğru yeniden yollara düşmüş. Her sürdüğü dakikadan keyif alan Süleyman dede, yola çıkmadan önce biraz korkuyor ve çekiniyormuş ama yolda olduğu her dakikayı düşününce iyi ki iyi ki yola çıktım diye kendi kendine konuşmuş. Açmış listesinden eğlenceli bir şarkı ve,
-“Bekle beni balkanlar” diye araba bağırmış.

Bakalım Süleyman dedenin yolculuğu nasıl devam edecek? Gezgin ruhu onu hep mutlu edecek mi?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir