Sinekler ve Bal Masalı

Sıcacık bir yaz gününde sinekler bakkalın etrafında uçuşuyormuş. Bir müşteri gelmiş. Bakkal, müşteriye hizmet etmeye çalıştığı sırada bir bal kavanozunu düşürmüş ve kırmış. O sırada meşgul olduğu için yere dökülen balı temizlemek yerine işini yapmaya devam etmiş.

Bunu gören sinekler de açgözlü bir şekilde balın yanına gitmek istemişler. İçlerinde biri, “Haydi arkadaşlar! Görmüyor musunuz? Yerde misler gibi bal duruyor. Gelin karnımızı doyuralım güzelce,” demiş.

Daha yaşlı ve bilge olanlarından biri ise, “Aman çocuklar, her gün yediğimiz şeylerin suyu mu çıktı? Hem daha önce bal yemişliğimiz de yok. Bilmediğiniz bir şey için bir macera yaşamayın,” demiş.

Bir kısmı yaşlı olanı dinleyip bala gitmekten vazgeçmiş. Ama yaşlı olanı dinlemeyip bala koşan sinekler birdenbire kanatlarını, ayaklarını bala batmış bir şekilde bulmuşlar. Uçma yetenekleri artık engellenmiş olduğu için pes etmişler ve son olarak şöyle söylemişler:

“Meğer biz ne kadar ahmakmışız. O kadar açgözlü davrandık ve büyüğümüzü dinlemedik ki, bu kadar tehlikeli olacağını fark edemedik.”

⇒ Küçük hanımlar ve beyler sizce sinekler nerede hata yaptı?

  Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir