Sevgili Komşular

Sevgili Komşular

Merhaba benim adım Alican, Cem’in babasıyım. Bu masal bizim sevgili komşularımız hakkında. Cem şuan 3 yaşında ve işitme engelli olduğu tespiti yapıldı. Önceleri duymasında bir problem yoktu ama sonraları yavaş yavaş duyma kaybı arttı. Eşim ve ben oğlumuz için hemen işaret dili kursuna gittik ve ona öğretebilecek bir öğretmen de tuttuk.

Cem için dünyanın bu haline alışmak zor oldu ama işaret dilini yavaş yavaş öğreniyordu. Yeni okuluna yakın olsun diye evimizi değiştirdik ve bu yeni taşındığımız mahallede herkes bizi çok sıcak karşıladı. Cem’in engelini öğrendiklerinde ise bize daha fazla yardımcı oldular.

Cem’in babası Alican tüm bunları ilerde Cem’de izleyebilsin ve hatırlasın diye videoya çekiyormuş. Hem sesli hem de işaret diliyle anlatıyormuş her anlatacağını. Yeni komşuları Cem’in yalnız bir çocuk olarak büyümesini istemedikleri için kendi aralarında konuşup hem çocukları hem de kendileri için işaret dili kursuna gitmeye karar vermişler.

Çocuklarına Cem’in durumunu anlatmışlar ve bu kursun onun için ne kadar önemli olduğundan bahsetmişler. Tüm mahalleli, çoluk çocuk her gün akşamları 2şer saat kursa gidiyormuş.

Kursta biraz ilerleyene kadar Cem ve ailesine hiç söylememişler. Bir gün mahalledeki çocuklardan Ece’nin doğum günüymüş, Ece için ailesi bir eğlence düzenlemiş ve tüm mahalleyi davet etmiş. Bu eğlencenin sürprizi ise herkes işaret diliyle konuşup öyle son ses müzik dinlemeyeceklermiş.

Cem ve ailesi Ecelerin bahçesine girmiş ve bir bakmışlar ki herkes işaret diliyle konuşuyor, çocuklar bile. Mutlulukta gözyaşlarına hakim olamamışlar. Bütün komşuları onları görünce koşa koşa yanlarına gitmiş ve sarılmışlar. Cem uzun zaman sonra yaşıtlarıyla beraber oyunlar oynamış, herkesle konuşmuş ve çok güzel bir gün geçirmiş. Cem ve ailesinin sevgili komşuları onlara unutulmaz bir gün yaşatmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir