Şakacı Emre

Bir varmış bir yokmuş. Kasabanın birinde çok güzel bir mahalle varmış. Her gün işi olanlar işe gider, evde kalanlar ise evlerin işlerini yaparmış. Komşular birbirleri ile vakit geçirirmiş. Bu mahallede oturan çocuklar birbirleri ile çok iyi arkadaşmış. Bir çoğu aynı okulda eğitim görüyormuş. Hafta sonları derslerini bitince sokağa inerler veya evlerinin önünde oyunlar oynarlarmış. Hepside 8-12 yaşları arasındaymış. Ama içlerinden birisi çok uyumlu omasına rağmen bazen arkadaşlarına olmayacak şakalar yapar onları korkutuyormuş. Adı şakacı Emre imiş.

Sonra arkadaşları kızıp korkunca bir daha yapmayacağına söz verir ama yine dayanamaz tekrar yaparmış. Çünkü bunları yaparken çok eğlenirmiş. İsmi de Emre’ymiş. Şaka yapmadan duramıyormuş. Bir gün yine komşularımın kızına okulda dersteyken çantasına maket ve oyuncak bir yılan koymuş.

Herkes öğretmeni dikkatle dinliyor, kimileri defterine not alıyormuş. Ders bitmiş defterleri çantasına koymak için açmış ve direk çığlık atmış. İlk başta onun oyuncak bir yılan olduğunu anlamamış, gerçek sanmış ve bu yüzden de çığlık atmış. Emre’nin koyduğu plastik yılanmış bu. Öğretmenleri ve arkadaşları Cansu’yu sakinleştirmeye çalışmış. Öğretmen kim yaptı diye sorunca da herkes Emre’yi göstermiş.

Hazır öğretmen olayı öğrenmişken, herkes Emre’nin yaptığı şakaları anlatmış. Onları çok korkuttuğunu ve diğer tüm şakaları anlatmışlar. Öğretmen Emre’yi odasına çağırmış. “Neden böyle şeyler yapıyorsun? Arkadaşlarını korkutup üzüyorsun.” diye sormuş. Emre’de başı öne eğik özür dilemiş. ” Eğleniyorum, kötü bir niyetim yoktu hocam.” demiş.

Öğretmen’de devam etmiş. ” Kötü bir niyetin olmayabilir, ama bu şakalarla sadece sen eğleniyorsun. Arkadaşların ise sadece korkuyor. Bu yüzden yaptığın yanlış.” diye eklemiş. Emre bu şekilde devam ederse, öğretmen onun ailesini çağırmak zorunda olduğunu da söylemiş.

Emre çok üzgün bir şekilde sınıfa dönmüş. Bütün arkadaşları Emre’ye bakıyormuş. Cansu’dan özür dilemiş ama buna inanan olmamış. Ertesi gün ise kimse Emre ile konuşmuyormuş. Zaman geçtikçe Emre üzülüyormuş ve böyle hatalar yaptığının farkına varmış. İyice düşünmüş ve bundan sonra böyle şakalar yapmaması gerektiğine karar vermiş. Tek yapacağı şey ise arkadaşlarının gönlünü kazanmak olmuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir