Papatya

papatya masali

 

Bahar geldiğinde renk renk kelebeklerin uçuştuğu, rengarenk çiçeklerin açtığı bir çayırda aynı güneşi andıran, çok güzel bir papatya yaşıyordu. Papatya tertemiz havadan ve sıcaktan çok memnundu. Biraz ileride bulunan kır evinin gölgesinde iki tane kötü kokulu çirkin çiçek vardı. Bu çiçekler papatyanın güzelliğini  hep kıskanır onun güzelliğine imrenirlerdi.

Günlerden bir gün güzel bir minik kuş papatyanın yanında geldi. Kuş papatyanın güzelliğine hayran kalmış onu çok beğenmişti. İkisi konuştular ve çok iyi arkadaş oldular. Tam papatya kuşu gagasından öpmek için eğildiğinde bir küçük kız geldi ve elindeki bıçakla papatyayı dalından kesti eve götürüp vazoya koydu. Akşam olmuş papatya yapraklarını kapatıp uykuya dalmıştı.

Sabah olduğunda papatya birde ne görsün. Arkadaş olduğu kuş yakalanmış ve karşısında kafesin içinde papatya’ya bakarak ona aşk şarkıları söylemiyor mu! Papatya kuşa yardım etmek istiyordu. Ama ne yapabilirdi? Küçük kuşu yakalayan çocuk kafesin etrafını çiçeklerle süslemek istedi. Kafesin etrafına çiçekleri ve papatyayı yerleştirdi. Ama küçük kuşa su vermeyi unuttu. Küçük kuş çok susamıştı. Artık susuzluktan kafesin etrafında bulunan çiçeklerin yapraklarını yemeğe başlayıp susuzluğunu gidermeye çalışıyordu. Ama bu ona yetmemişti.

Papatyayı yese susuzluğunu giderecekti. Ama küçük kuş ölmek pahasına da olsa arkadaşı papatyayı yemedi ve susuzluktan öldü.

Ertesi gün kuşun öldüğünü gören çocuk çok üzüldü. Ağlamaya başladı ve kuşu bahçeye bir yer kazarak oraya gömdü. Artık papatyanın da kurumuş yaprakları rüzgarda uçuşup gidiyordu. Kimse küçük kuşu çok sevmiş olan bu papatyayı düşünmemişti. Masal,  iki yıldız saydım on iki on ikinin yarısı komşunun on kovan arısı, arılar vızladı gitti, yüreğim sızladı gitti. Bu tekerlemede burada bitti…..

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

One comment

  • Adsız

    Masallar mutlu biten metin türleridir. Hikaye okumaya geçtiklerinde kötü son onları çok şaşırtmayacaktır. güzel bir sonla bitse çocuk bu masaldan daha çok verim alabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir