Özgür Tilki

Özgür Tilki

ÖZamanın birinde uzak diyarlarda Özgür Tilki yaşarmış. Bu Özgür Tilki adını sürekli gezmekten, aynı yerlerde durmamasından alırmış. Bu tilki kendi türündeki canlıları bulmak için hep gezer dururmuş. Bir gün Kızıl Çeşme denilen bir diyarda kendi gibi birkaç tilki bulmuş.

Bu tilkilerle bol bol hasret gidermiş ve onları bulmak için çıktığı yolculukları anlatmış Özgür Tilki. Bulduğu tilkiler Kızıl Çeşme diyarında her evin yemeğine ortak oluyormuş. Oradaki tilkiler de Özgür Tilki gibi hiç aynı yerde kalmaz hep diyarda gezerlermiş. Kızıl Çeşme insanları bu tilkilere o kadar alışmış ki artık onlara hep yemek ayırıyor ve onları besliyorlarmış.

Sadece onlarla konuşur, asla onlara dokunmazlarmış çünkü tilkiler bundan rahatsız olurmuş. Özgür Tilki’nin buradaki düzene alışması hiç de zor olmamış. O zaten hep geziyor ve yemeğini arıyormuş, burada bir eve girmiş ve herkes onun yeni olduğunu anlamış. Özgür Tilki onlara selam vermek amacıyla başını eğmiş ve yemeği öyle alıp gitmiş.

Özgür Tilki gittiği her evde önce selam verip sonra yemeği alıyormuş, kendince bunu alışkanlık edinmiş.  Gel zaman git zaman Kızıl Çeşme diyarındaki hayatından çok mutluymuş Özgür Tilki. Hem kendi türüyle beraber hem de buradaki insanlar tilkilere karşı çok iyiymiş. Bir gün Kızıl Çeşme diyarına yeni birisi gelmiş.

Sakin bir yerde yaşıyormuş. Bir gün Özgür Tilki onun evine gitmiş yemek yemek için, yine her zamanki gibi başıyla selam vermiş tam çıkacakken adam onu tuzağa düşürmüş. 

-“Merak etme sadece biraz tüylerinden alacağım.” demiş sinsi sinsi
Özgür Tilki’nin her yanı ağ ile kaplı olduğu için kendini kurtaramamış ve mecbur tüylerini almasına izin vermiş. Adam tüyleri aldıktan sonra hemen tilkiyi bırakmış ve kapısını kapatmış. Özgür Tilki sinirlene sinirlene, ağlaya ağlaya arkadaşlarının yanına gitmiş ve onlara durumu anlatmış. Diğer tilkiler hemen,

– “İnsanlara söylemeliyiz bunu, o adam hepimize zarar verir.” demişler. 
Tilkilerin hepsi toplanıp tek tek insanların kapılarını çalmışlar ve hepsine sesler çıkartarak yanlarına çağırmışlar. Kızıl Çeşme halkı böyle bir durumla ilk kez karşılaştıkları için şaşırmışlar ve hepsi tilkileri takip etmiş.

Bir bakmışlar ki diyara yeni gelen adamın evine gelmişler. İçlerinden biri kapıyı çalmadan tilkiler kapıya vurmuş ve adam,

-Oooo demek hepiniz birden tüylerinizi bana vermek için geldiniz. Aferin! Merak etmeyin hiç acımayacak” demiş gülerek. O sırada diyar halkı adama gözükmüşler ve başlamışlar adamı dövmeye, sonra adamı bağlayıp,

-“Biz burada tilkilerle beraber mutluluk içinde yaşıyoruz. Kimse onlara zarar vermeyi düşünmedi düşünemez. Sen nasıl onlara zarar verirsin?” demişler sinirli bir şekilde.

– “Ben sadece biraz tüylerini kullanmak istiyordum. Tüyleri almak isteyen çok kişi var para kazanacaktım.” demiş
– “Kızıl Çeşme diyarında hiçbir hayvana zarar verilmez hele ki para için! Derhal terk ediyorsun burayı.” demiş halk sinirle ve adamın evini hemen boşaltmışlar.

Tilkiler insanlara teşekkür etmek için ilk kez kendilerine dokunmalarına izin vermiş. Hep beraber özellikle çocuklar tilkilere bol bol sarılmışlar. Herkes huzur içinde evlerine, yuvalarına geri dönmüş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir