Meşe ve Sazlık Masalı

Ormanın kuytu köşelerinde meşe ağaçları ile çevrili masmavi bir göl varmış. Gölün bir kıyısında yer alan sazlıklar ilkbaharda canlanan manzarayı daha güzel kılıyormuş.

Sazlıklardan meşe ağacına en yakın olanının adı Yaz’mış. Komşusu olan meşe ağacının ismi de Neşe’ymiş.

Neşe ile Yaz sohbet ederlerken Neşe, “Aslında sana pek içim acıyor, biliyor musun?” demiş. “Üstüne küçücük bir serçe konsa hemen belin bükülüyor, hafif bir meltem esse suya devriliyorsun.” Yaz, bu sözlere şaşırsa da sesini çıkarmamış. Neşe devam etmiş konuşmaya.

“Benim gibi bir gövden olsaydı, hiçbir güç sana boyun eğdiremezdi. Suda değil de karada yaşasaydın benim gölgemde gizlenirdin. Seni tüm felaketlerden korurdum…”

Yaz, Neşe’nin kendisini küçük görmesine içerlemiş. Tatlı dille sözünü kesmiş arkadaşının. “Çok iyi yüreklisin Neşe; yalnız ben senin gibi düşünmüyorum. Söylediğin gibi ben eğilir, bükülürüm ama esnekliğim sayesinde kırılmam. Ya sen?” Neşe bu soru karşısında şaşırmış, verecek cevap bulamamış.

Aradan zaman geçmiş, mevsimler değişmiş. Sonunda kış gelmiş. Bir gece fırtına çıkmış. Yağmur sel gibi gökyüzünden akmış, rüzgar esmiş gürlemiş, peşi sıra şimşekler çakmış. Neşe sabah uyanınca fırtınanın dindiğini, güneşin açtığını görmüş. Ancak etrafına bakında ağzı açık kalmış. Meşe ağaçlarının bazıları yere yatmış, bazılarının ise şimşek yüzünden dalları kırılmış. O an Neşe’nin aklına Yaz’ın sözleri gelmiş. “Yaz! Yaz!” diye seslenmiş arkadaşına.

“Günaydın Neşe,” demiş Yaz.

“Özür dilerim, arkadaşım. Sen haklıydın. Seni küçümsememeliydim.”

⇒ Küçükler sizce Neşe’nin hatası ne olmuş?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir