Maymunla Leopar Masalı

 

Ormanlarda avlanabilecek hayvanların hepsini bitiren leopar açlık çekmeye başlamış. Karnı zil çalarak ağaçların arasında dolaşırken maymunla karşılaşmış. Ona derdini anlatmış. Maymun leopara şöyle bir teklifte bulunmuş : “Sen de bana katıl! Ben panayırlarda çadır kurup gösteri yaparım sen de yap, aç kalmazsın.” “O ne öyle?” diye sormuş hayret içinde leopar. Çünkü böyle bir işten hiç haberi yokmuş. “Çadır kurup, kendimizi, aklımızı ve yeteneklerimizi başkalarına göstereceğiz. Onları eğlendirip para kazanacağız,” demiş maymun.

Beraberce köye gitmişler. Leopar çadırın önüne çıkmış, elindeki zilleri birbirine çarpıp şunları söylemiş: ” Değerli seyircilerim! Ünlü leopar huzurlarınıza çıkıyor. Dünyada derisi en güzel olan hayvan benim. Gören hayran kalır bana. Geçenlerde bir kral gördü, kürküme aşık oldu! Beyler, hanımlar…İçeri buyrun!” Ama hiç kimse leoparın çadırına girmemiş. Herkes onu süzüyor ve yoluna devam ediyormuş. Biraz ötede de maymunun çadırı varmış.

“Duyduk duymadık demeyin! Usta maymun köyümüzde, onu görmek elinizde! Koca dünyayı gezdim dolaştım, her şeyi gördüm olgunlaştım. Bir gemi ile ben geldim, arkadan üç gemi ile de bilgim ve aklım geldi. Buyurun, buyurun, bu bulunmaz fırsatı kaçırmayın! İçeride her numara bizde, takla, ipte yürüme, ateşten atlama, yüksekten sıçrama! Burada her şey çok ucuz, beğenmezsen paran iade!”

İnsanlar maymunun çadırında ne olduğunu çok merak ediyor ve para verip giriyorlarmış. O gün maymunun çadırı dolup taşmış. Leopar ise ancak tek bir gösteri yapabilmiş. Akşama maymun leopara şöyle demiş : “Dostum, sen hata yapıyorsun. İnsanlara üzerinde ne olduğunu değil, kafanın içinde ne bulunduğunu göster. Elbisenin şatafatı ilgi çeker belki, ama sadece onu seyretmek için kimseyi çadırına alamazsın. Birazcık akıl; düzinelerce elbiseden daha kıymetlidir!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.
Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın :)Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir