Kuşlar Meclisi

Kuşlar Meclisi

Zamanın birinde hiç bir insanın girmediği, uzaklarda harika bir orman varmış. Bu ormanın da kendine ait bir yaşamı ve burada yaşayan ayrı canlılar varmış. Her türden de hayvan varmış. Çok çeşit bitkilerde. Bu ormanda en çok bulunan hayvan türü ise kuşlarmış. Ağaçların çok fazla olmasından dolayı büyük hayvanlar burada çok rahat yaşayamadığından kuşlar için harika bir ev olmuş zamanla. Burada yaşayan çok kuş olunca da bir de Kuşlar Meclisi varmış. Bu mecliste tüm konular tartışılır ve çözüme bağlanırmış.

Bir çok çeşit kuş olunca bazı kuşlar diğerlerine göre daha büyük veya daha küçük olabilirmiş. Bazı kuşlar çok minik, bazıları orta boyutta bazıları ise çok büyük ve korkutucu olurmuş. Ormanda tüm kuşların belirli bir bölgesi varmış. Tür olarak birbirine benzeyen kuşlar hep bir arada yaşarmış. Böylece aile kurmak, yemek bulmak ve birbirlerine yardım etmek daha kolay olurmuş. Her bölgeninde yemek bulma yeri ayrıymış. Böylece kuşlar kendi arasında bile birbirlerinin yiyeceğine karışmazmış. Her kuş kolayca yemek bulabildiğinden de herhangi bir sorun olmazmış.

Aylar geçmiş gitmiş, kuşların sayısı çok fazla artmış. Zaman geçtikçe her kuş bölgesi kalabalıklaşmaya başlamış. Durum böyle olunca yemek sıkıntıları da görünmüş. Çünkü normalde herkese rahat rahat yemek yeterken şimdi sayıca fazla oldukları için yemek bulmakta sıkıntı çekiyorlarmış. Bir süre sonra büyük kuşların olduğu bölgeden bir kaç kuş, onlardan daha küçük kuşların olduğu bölgeye gelmiş ve oradan yemek almışlar. Zavallı küçük kuşlar buna itiraz etse de kimse dinlememiş. Aradan bir kaç gün geçince aynı olay tekrarlanmış. Bu sefer normal boyuttaki kuşlarında yemeklerini almaya başlamışlar. Çünkü büyük kuşlarda diğer kuşlar gibi yemek bulmakta sıkıntı çekiyormuş.

Küçük ve normal kuşlar bu olayı meclise taşımaya karar vermişler. Mecliste her gruptan bir kuş bulunuyormuş. Böylece kararlar adaletli oluyormuş. Bütün kuşlar konuşmuş. Sayılarının artması herkeste yiyecek sıkıntısı yaratmış. Böylece büyük kuşlarda diğer kuşların yemeklerini almaya başlamış. Ama burada bir haksızlık varmış. Çünkü eğer küçük kuşlar istese bile büyük kuşların yemeklerini alamazmış. Çünkü onlar daha büyükmüş. Ama büyük kuşlar her şeyi kolaylıkla almış. Sadece boyutlarına güvenmişler. Bu yüzden istedikleri her şeyi yapabileceklerini sanmışlar. Uzun süren tartışmalar sonucu mecliste karar verilmiş. Her ne kadar savunmasız olsalar da kimse kimsenin yemeğini almayacakmış artık. Bunun yerine yeni yemek yerleri bulunup herkesin buradan yemek alması sağlanacakmış. Böylece her kuş ailesi mutlu haberlerle meclisten ayrılmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir