İki Tane Kuş

İki Tane Kuş

Bir varmış, bir yokmuş…Bir evde iki tane kuş yaşıyormuş. Ayrı kafeslerde biri dişi diğeri de erkekmiş. İkisi de çok tatlı çok güzel kuşlarmış. Kafesleri de birinin siyah birinin de beyazmış. Sahipleri Zeyno, onlara çok iyi bakıyormuş. Her gün taze yem verip, sularını değiştiriyormuş. Akşamları pencere ve kapıları kapatınca kuşların kafesini açıp dışarı çıkartırmış rahat rahat uçsunlar diye. Uçmak için dışarı çıktıklarında dişi olan kuş diğerinin sürekli peşinde dolanır, diğeri de ürküp kaçarmış. Sürekli aralarında bir kovalamaca sürüp gidermiş. Dişi olanı diğerine göre daha hızlı ve çok hareketliymiş. Erkek kuş da bu durumdan çok rahatsız olur ve üzülürmüş.

Ertesi gün kafeslerindeyken erkek kuş dişi kuşla konuşmaya karar vermiş. “ Günaydın arkadaşım.” demiş. Diğeri de “Günaydın” diye cevap vermiş. Ve konuşmaya başlamışlar.
-Sen beni bazen çok korkutuyorsun, rahatça uçmamı engelliyorsun, biz arkadaşız ben sana öyle davranmıyorum, üzmüyorum.
-Senle oyun oynamak istiyorum, eğlenmek istiyorum ama sen benimle hiç oynamıyorsun sadece uçuyor ve öylece duruyorsun.
– Ama ben pek uçmayı beceremiyorum senin gibi, bana öğretirm misin arkadaşım?
-Ben sana öğretemem kendin öğren.
– Ama biz arkadaşız. Arkadaşlar birbirlerine yardım eder değil mi?

İki Tane Kuş

Dişi kuş, erkek kuşun bu sorusuna hiç cevap bile vermemiş. Kafesinde yem yemeye devam etmiş. Aradan birkaç gün geçmiş ve dişi kuş yine akşamları uçmaya, diğer kuşu huzursuz etmeye devam etmiş.
Bir gün akşam kuşları sahibi Zeyno dışarı çıkarmış yine uçsunlar diye. Kuşlar çıkmış ama dişi kuşun kafesinin kapısı o çıktıktan sonra kapanmış. Önce fark etmemiş, bir süre uçtuktan sonra yorulmuş ve kafeslerine dönmüşler. Erkek kuş hemen kafesine girmiş çünkü çok susamış, su içmiş. Dişi kuş kafesinin önünde dolanıyormuş, çünkü kafesine giremiyormuş. Kapısı kapanmış sahibi de televizyon izliyormuş. Bu durumu hiç fark etmemiş…

Dişi kuş hem acıkmış hem de su içmek istiyormuş. Ne yapacağını şaşırmış. Kafesinin etrafında dolanıp durmaya devam etmiş. En son diğer kuş bu durumu fark etmiş ve ne oldu arkadaşım diye sormuş.
– Kafesime giremiyorum. Kapısı kapanmış, çok açım, susadım, ne yapacam?
– Arkadaşlar bugünler içindir gel benim kafesimin kapısı açık, gir suyumu iç, yemimden ye, seninle paylaşırım.
– Gerçekten mi? Girebilir miyim?
– Tabi ki. Demiş erkek kuş

Dişi kuş çok sevinmiş ama biraz da utanmış. Birkaç gün önce arkadaşı ondan yardım istemişti ve o da yardım etmemişti. Onu dinlememişti. Çok kötü bir şey yaptığını fark etti. Yine de kafese girdi, önce arkadaşına teşekkür etti. Sonra özür diledi.
“ Geçen sen benden uçmak için yardım istedin, ben etmedim ama sen bana yardım ettin, yemeğini suyunu paylaştın, çok iyi arkadaşsın. Bundan sonra birbirimize yardım edelim, iyi arkadaş olalım” Demiş dişi kuş. Arkadaşlarım eğer iyi bir arkadaşınız varsa çok şanlısınız demektir, onu kaybetmeyin.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir