Hırsız Fare Masalı

Adi bilinmeyen uzak ülkedeki yemyeşil bir orman; meyveleri, tohumları ve yapraklarıyla içinde yaşayan tüm canlıları besler, onlara sıcak bir yuva verirmiş. Hayvanlar huzur içinde mutlulukla yaşarmış. Ormanın güvenli ortamında yaşayan hayvanlardan biri de tarla faresiymiş. Tüm hayatını bu ormanda geçiren tarla faresi etrafta korkmadan, özgürce dolaşır ve acıktığı zaman karnını lezzetli tohumlarla doyururmuş.

Sonbahara doğru tarla faresi üç küçük yavru dünyaya getirmiş. Çocukları çok sever, onları en güzel yiyeceklerle beslermiş. Yavrular da annelerine pek düşkünmüş. Onun sözünden hiç çıkmaz, yanından ayrılmazlarmış.Günler birbirini kovalamış, yavrular serpilmiş. Sık sık evden dışarı çıkıp oyunlar oynamaya başlamışlar. Tabii anneleri tarla faresi, yavrularını bir an olsun gözünün önünden ayırmazmış. Çocuklarının eğlencelerine ortak olur, onları gururla izlermiş.

Sonbahar geldiğinde hava soğumaya başlamış. Yağmur mevsimi gelmek üzereymiş. Bu yüzden tarla faresi günlerini çocuklarının rahatı ve sağlığı için yuvasını kışa hazırlamakla geçirmiş. Yaprak, çalı çırpı toplayarak yuvasını güçlendirmeye çalışmış. Tarla faresini yuvasını bitirip yiyecek aramaya başladığında kış basmış. Gök gürledikçe çocuklar korkularından annelerine sarılıyor, ağlıyorlamış.

Sağanak yağmur bir süre sonra kara dönmüş. Tarla faresi yuvayı öyle korunaklı yapmış ki tek yağmur damlası, kar tanesi içeri girmemiş.Tüm bitkiler karlar altında kaldığı için yiyecek bulmak artık imkansız olmuş. Tarla faresinin önceden topladığı yiyecekler bir kaç hafta hepsine yetermiş. Fakat daha kışın ilk günlerine olduğundan bir zaman sonra yiyecek aramak şart olmuş.

Tarla faresi her gün yiyecek aramaya çıkışıyor ancak her akşam eli boş dönüyormuş. Kış beklenilenden önce geldiği için evdeki tüm yiyecek kısa zamanda tükenmiş. Çocuklar, açlıktan ağlamaya başlayınca anne fare oturup ne yapacağını düşünmüş. Bir anda aklına ormanın diğer ucundaki çiftlik evi gelmiş. Yuvasından çıkıp koşarak kulübeye gitmiş. Mutfak penceresine tırmanıp içerisini izlemeye başlamış. Yemek masasının üzerinde ki yiyecekleri görünce bir sevinç çığlığı atmış.

Başkasının yiyeceğini izinsiz almak fikri tarla faresini rahatsız etse de çocuklarının sağlığı için bunu yapmak zorunda olduğuna karar vermiş. Tam içeri girmeye karar verdiği sırada masanın altında yatan kediyi görmüş. Korkuyla titreyerek, ” Çocuklarımı doyurabilmek için hayatımı bile riske atarım” demiş ve çatıya tırmanıp bacadan sessizce mutfağa inmiş. Kilere doğru ilerlerken mutfaktaki yiyeceklere suçlulukla bakmış. “Başkasının yemeğini sormadan almam çok yanlış ama mecburum.”

Kilerin önüne geldiğinde gözüne büyük bir kalıp peynir takılmış. “Bunun küçük bir parçası günlerce yeter” diyerek peynirin köşesinden ihtiyacı kadarını koparmış. Kedinin uyanmaması için sessiz ve ağır adımlarla yürüyormuş. Kedi masanın altında uyuduğu için tarla faresi masanın üstüne çıkıp onu geçmeyi düşünmüş, ancak masaya zıpladığı an bardak düşüp kırılmış. Sese uyanan kedi ne olduğunu anlamaya çalışırken tarla faresi kaçmaya başlamış.

Panikle koşarken önündeki vazoya çarpmış. Vazo tarla faresinin kuyruğunun üstüne düşünce tarla faresi kaçamaz olmuş. Tam fareyi yakalayacakken bir çığlık duymuş. “Dur! Lütfen anneme zarar verme!”Anneleri için endişelenen küçük fareler, meğer onu yol boyunca takip etmişler. Bu minik yavruları görünce kedinin kalbi yumuşamış. Tarla faresi ona başlarından geçeni anlatmış. Kedi ” Ne olursa olsun çalmak çok yanlış ve kötü bir davranıştır” demiş.

Fare özür dileyince ikisi öpüşüp barışmışlar. Kedi kışı geçirmelerine kadar yiyecek verirken ” Bunları hediye olarak kabul edin” demiş minik farelere. Tarla faresi ve yavruları bu ikram için defalarca kez teşekkür ettikten sonra yuvalarının yolunu tutmuşlar.

 

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir