Hazırcevap Keloğlan Masalı

Masal Oku

Bir varmış bir yokmuş günlerden bir gün Keloğlan, omuzunda tırpan ot biçmekten dönüyormuş. Yolda yürürken çalıların arasından bir cin çıkıp önüne dikilmiş. Niyeti aptal zannettiği Keloğlan’la dalga geçmekmiş. Cin: Nereden geliyorsun Keloğlan? Keloğlan: Görmüyor musun, ot biçmekten geliyorum. -Ne haber oralardan? -Önemli bir haber yok. Dokuz tırpancı tırpan salladık, bir sivrisinek öldürdük. -Herhalde küçük bir sivrisinekti. -Küçük-büyük, her neyse. Ondan çıkan etin yarısını dokuz köpek bitiremedi. -Onlar köpek yavrusuydu herhalde? -Yavru mavru neyse, o köpeklerden herhangi biri, gökte uçan kartalı kanadından yakalayıp yere indirebiliyordu. Cin sinirlenmeye başlamıştı.

Cin: O olsa olsa bir kartal yavrusu olabilir. Keloğlan: Yavru mavru neyse, böyle kartalın tek kanadı, dokuz evi örtebilirdi. Öfkeden deliye dönmüştü artık cin. -Onlar, küçük evler olabilir. -Küçük-büyük neyse, her ev dokuz deveyi alıyordu. Hem de serbestçe kuyruklarını sallayıp sinek kovacak kadar aralık kalıyordu. -Onlar erken doğmuş eksik develer olmalı Keloğlan. -Erken merken neyse, develer geviş getirmeden bi kuyudan devamlı su içiyorlardı. Keloğlan cini kızdırmak için alaylı bir şekilde konuşuyordu.

Cin: O kuyu dediğin, çocukların oynarken değnekle kazdıkları küçük bir çukur olabilir. Cin hırsından çatlayacakmış gibi oldu. Keloğlan: Çukursa da değilse de, sabahleyin kuyuya saldıkları su güğümlerinin dibe dokunuşunun sesi ancak akşam duyuluyordu.

-O kısa bir kuyudur mutlaka. -Kısaysa de uzunsa da, sabahleyin yanında boğa ile yola çıkan inek, akşam üzeri yanında doğurduğu danası ile birlikte geri dönüyormuş.-Dana erken doğmuş olabilir. -Orasını bilmem, ama sabana koşsan bütün toprağı sürebilirdi. Cin daha fazla dayanamayarak bir off çeker, söyleyecek pek de sözü kalmamıştı. Cin: Senin aç karnın dokuz delik, Keloğlan. Keloğlan: Dokuz diş düştü de ondan. Keloğlan gülmeye başladı. -Senin ayakkabılarının arkası basık. -Olsun, beni istediğim tarafa götürüyor ya.

Keloğlan bunları söylerken kahkahalarla gülüyordu. Cin de kurmak istediği tuzağa düştüğü için, hırsından oracıkta çatlamış, yok olmuştu.Gökten üç elma düşmüş biri masalı yazanın başına biri okuyanın başına biride bu masalı dinleyenin başına…

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir