Güzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin Masalı Dinle
guzel ve cirkin masali
Bir zamanlar üç kızı olan bir tüccar varmış. Bu tüccar kızlarının içinden en çok Güzel’i severmiş. Güzel çok sevecen ve iyi bir kızmış.  Bir gün gemisinin fırtınada battığını öğrenen tüccar bu durumu öğrenmeye gitmiş. Yolda paralarını da hırsızlara kaptıran tüccar çaresiz ve yorgun bir halde eve dönerken karşısına bir şato çıkmış.
Şatoda kimseler yokmuş orada bulduğu yemeklerden yemiş ve geceyi orada geçirmiş.  Ertesi gün eve gitmek için şatodan çıktığında bahçedeki güllerden bir tane koparmış. Kızı Güzel’e götürecekmiş. Birden ortaya bir canavar çıkmış.
-” Bu gülü götüreceğin kızın buna değiyor mu? Bu gül kadar güzel mi?  Kızın buraya gelip yalnız benimle yaşamayı kabul edecek yoksa gelip seni öldüreceğim. ” demiş.
Tüccar çaresizce eve dönmüş ve olanları kızı Güzel’e anlatmış. Güzel çok iyi kalpli bir kız olduğu ve babasını çok sevdiği için canavarın isteğine razı olmuş. Tüccar kızını şatoya götürüp orada bırakıp evine geri dönmüş. Güzel bu şatoda çirkinle yaşamaya başlamış, İlk zamanlar çok korkuyormuş ama zamanla buna alışmaya başlamış, Evde kimseler yokmuş ama evde bardaklar, çaydanlık ve bazı eşyalar sihirliymiş. Bu eşyalar zamanla Güzel’i sevmişler ve onunla arkadaş olmuşlar. Çirkin ‘de Güzel’ e çok iyi davranıyor ona her gün yeni giyecekler alıyor dans etmesini öğretiyormuş.Birlikte çok iyi vakit geçiriyorlarmış. Güzel gün geçtikçe Çirkin’i sevmeye başlamış. Güzel babasını çok özlüyormuş ve Çirkin’in ona verdiği aynadan babasını görüyormuş. Özlemini bir derecede olsa gideriyormuş. Bir gün güzel aynada babasına bakarken onun çok hasta olduğunu görüp çok üzülmüş. Çirkinden babasını görmeye gitmek için izin istemiş. Çirkin :

-” Gidebilirsin ama gidersen bir daha geri dönmeyeceğini biliyorum. “
Güzel Çirkin’e birkaç gün kalıp geri döneceğine dair söz vermiş. Fakat Çirkin inanmıyormuş. Güzel, babasının yanında Çirkin’e verdiği sözü eski güzel günlerini çok özlediğinden ve mutluluktan unutmuş. Birkaç gün daha kalır dönerim diye düşünüyormuş. Bir gece Güzel rüyasında Çirkin’ i görmüş. Çok kötü görünüyormuş. Bir cam kavanozun içindeymiş. Evdeki sihirli eşyalar Güzel’e son yaprak düştüğünde Çirkin’ in öleceğini söylemişler.  Çirkin aslında çok yakışıklı bir Prensmiş ona yapılan büyü yüzünden böyleymiş. Güzel büyük bir pişmanlıkla hemen  şatoya dönmüş. Şatoya döndüğünde  her yerde Çirkin’i aramış bulamamış. Ağlayarak bahçeye çıktığında Çirkin’in bahçede yerde yattığını ve evdeki sihirli eşyaların etrafında ağladığını görmüş. Ağlayarak
-“Çirkin lütfen ölme seni seviyorum. “
Bir anda çirkin çok yakışıklı bir adama dönüşüvermiş. Güzel ne olduğunu anlayamamış ve şaşkınlık içerisinde:
-“Sende kimsin ben Çirkin‘i istiyorum.”
O anda birden insana dönüşen eşyalar Çirkin’e kötü bir büyücünün büyü yaptığını, ancak güzel bir kızın ona aşık olup onun için gözyaşlarını akıtırsa büyünün bozulacağını söylemişler. Büyü bozulunca Güzel Çirkin’e duyduğu sevgi sayesinde güzel bir prens olan Çirkin’e yapılan büyünün bozulmasını sağlamış. Hep birlikte çok mutlu olmuşlar.
Handadır handa, bir kara manda üç yüz yaşındaydım evvel zamanda…. Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir