Gulliver’in Macerası Masalını Oku

Bir zamanlar, uzak ülkelerin birinde, Gulliver adında genç bir doktor yaşarmış. Bu doktor seyahat etmeye bayılan bir maceraperestmiş. Her seyahat dönüşü ailesine küçük hediyeler almaktan çok hoşlanırmış. Bu seyahatlerinden birinde, içinde bulunduğu gemi batmış ve Gulliver kendisini Lili adındaki cüceler ülkesinde buluvermiş.

Uzun zaman bu ülkede kalan Gulliver, ülkeyi düşmanlardan kurtarmış ve krala çeşitli hizmetlerde bulunmuş, birçok dost kazanmış. Bir süre sonra ayrılık vakti gelip çatmış ve Gulliver yeniden denize açılıp, evinin yolunu tutmuş.Eve dönüşten kısa bir süre sonra macera tutkusuna yenik düşen Gulliver, yeniden seyahate çıkmış ve sürprizlerle dolu bir yolculuğun sonunda kendisini Büyükayak adındaki devler ülkesinde bulmuş.

Devlere esir düşen Gulliver küçük bir kızın oyuncağı olmuş, hatta kafese konulup panayırda sergilenmiş. Sonra bir yolunu bulup kaçmayı başarmış, devlerin elinden kurtulmuş. Evine dönen Gulliver, karısı ve çocukları ile mutlu günler geçirmiş. Aradan uzun zaman geçtikten sonra macera yaşama arzusuna yenik düşünce gemiyle yeniden seyahate çıkmış.

Geminin tayfasının ihanetine uğrayan Gulliver, zorla sandala bindirilip, tek başına denizin ortasına terk edilmiş. Yalnız başına denizde sürüklenen Gulliver, bu kez uçan ada Lapu ile karşılaşmış ve adada konuk edilmiş. Bu adada bilim insanları yaşarmış ve özel bir dili konuşarak anlaşırlarmış. Bu ada, denizin üzerinde uçarak seyahat ediyormuş ve insanlar, adadan aşağı merdiven sarkıtarak balık tutuyorlarmış. Gulliver bu adada bir süre kaldıktan sonra tekrar evinin yolunu tutmuş.

Aradan yalnızca beş ay geçtikten sonra Gulliver kendisini yeni bir maceranın ortasında bulmuş. Bu kez yolu ‘Konuşan Atlar Ülkesi’ne düşmüş. Buradaki atlar çok bakımlı, gururlu ve medeni hayvanlarmış. Gulliver bir süre uğraş verdikten sonra onlarla konuşmayı da öğrenmiş. Bu ülkede birkaç ay kaldıktan sonra artık eve dönüş vaktinin geldiğini anlamış ve yola koyulmuş. Gulliver’i uzun zaman sonra karşısında gören karısı çok şaşırmış. Babalarını çok özlemiş olan çocukları ise Gulliver’e sıkı sıkı sarılıp, hasret gidermişler.

Gulliver, ailesi ile uzun ve mutlu yıllar geçirmiş ancak arada yıllar geçse de yaşadığı maceraları hiçbir zaman unutmamış.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

2 comments

  • Hayatimda böyle berbat bir kitap görmedim şu anda kitabini okuyorum öyle sıkı cı ki bu kitaptan yazılı olacağız

    • clerk

      Merhaba Yağmur Hanım. Masalı beğenmemeniz bizi üzdü. Güliver’in Macerası masalı dünyaca ünlü bir masal ve çocuk kitapları arasında bir klasiktir. Tabi ki bu her okuyanın zevk alacağı veya beğeneceği bir masal olduğu anlamına gelmiyor. Bu masalı okumaktan zevk almadıysanız Bir Masal sitemizde okuyabileceğiniz yüzlerce orijinal ve klasik masallar bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir