Deve Bibit

Deve Bibit

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde Bibit isimli bir deve varmış. Deve Bibit hep sıcak iklimlerde yaşar, hayatını orada devam ettirirmiş. Bir gün yıllarca hep aynı yerde, aynı şehirde yaşadığını fark etmiş ve biraz gezmeye karar vermiş. Kendisine yol arkadaşı bulmak istemiş. Çünkü koca ülkeyi tek başına gezmek sıkıcı olur diye düşünmüş. Kendi türüne yani develere gitmiş ilk olarak hepsi,

-“Bu sıcak havada gezilir mi? Kim kalkıp ülkeyi gezecek? Bibit sen de sıkılırsın boş ver.” demişler.

Bibit deve arkadaşlarının bu tepkisine çok üzülmüş ama gitmekten de vazgeçmemiş. Hemen diğer arkadaşlarına sormaya karar vermiş. Köpek Dudu, Kirpi Diken ve Solucan Mumu Bibit’e hayır demiş. Bibit umudunu kesmişken ona Guru isimli kertenkele eşlik edebileceğini söylemiş.

Guru ve Bibit hazırlıklarını yapmak ve rotalarını belirleyebilmek için o akşam beraber kalmaya karar vermişler. Yanlarına bol su, biraz yiyecek ve güneşten koruma için minik bir şemsiye almışlar. Önce uzun zamandır kaldıkları bu şehirde çıkıp doğru ülkenin eskiden en meşhur ama sonradan kıymetini kaybeden eski şehre gitmeye karar vermişler. Sabah olmuş veeeee Bibit’le Guru eşyalarını yanlarına alıp başlamışlar yürümeye.

Bol bol sohbet etmişler, birbirlerine hiç anlatmadıkları şeyleri anlatmışlar. Yolculuk öncesi aslında günlük hayatta çok samimi olmayan Guru ve Bibit daha ilk günden iyi ki yola beraber çıkmışız demişler.

Eski şehre gelmişler. Bu eski şehirde her yapı sarı renkteymiş, ağaçlık pek yokmuş. Sanki çöle gelmişiz diye düşünmüşler bizim ikili. Bir sürü eski tarihlerden kalma yerleri gezmişler. Kimler kimler yaşamış orada, hepsiyle ilgili bilgi almışlar. Bibit ve Guru üç gündür yoldalarmış ve bu gece eski şehirde kalmaya karar vermişler.

Kendilerine kalacak bir yer bulmuşlar ve yeni rotalarını belirlemek için haritalarını çıkarmışlar. Tam o sırada yanlarına bir eşek gelmiş ve,
-“Ben Kapa Şehrine doğru gideceğim, orada kalacak yer ve öğrenilecek bir sürü tarihi bilgi var. İsterseniz bana eşlik edebilirsiniz.” demiş.

Bibit ve Guru birbirlerine bakmışlar ve bunun çok güzel bir fırsat olduğunu düşünmüşler. Çünkü Kapa şehri hem bulundukları yere yakın hem de sonraki yolculuklar için birçok şehre de ulaşım kolaymış. Böylelikle Bibit, Guru ve Kara Eşek Kapa Şehrine doğru ertesi gün yolculuğa başlamışlar. Bibit başta kimsenin gelmek istemediği yolculuğunda Guru ile çok eğlendiğini ve şimdi de yeni bir arkadaş edindikleri için çok çok mutlu olmuş. Bakalım Bibit ve Guru’nun gezileri nasıl devam edecek?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir