Caliskan Oduncu Ile Guzel Kiz Masali

Bir zamanlar çok çalişkan bir adam varmış ama parayla karnını bile zor doyururmuş. İşi dağdan odun toplayıp, evlere satmakmış. Gene bir gün dağda çalışıyorken garip sesler gelmiş kulağına. Aldırrnarp çalışmaya devam etmiş. Ancak aynı sesi sonra yine işitmiş. Çok korkmuş ancak yine de sesin ne olduğunu anlamak için sesin geldiği tarafa doğru yürümüş.

Bir meşe ağacının altında birinin oturduğunu fark etmiş. Sessizce yanına yaklaşmiş, çok korkuyormuş ancak korkusu birden gidivermiş. Çünkü güzeller güzeli bir kız duruyormuş karşısında. “Kimsin, adın ne?” diye sormuş oduncu. Kiz: “Sen beni tanımazsın ama ben seni tanırım.

Ben senin talihinim, İşte o dalları kestiğin yerde hak ettiğin paralar duruyor, al onları,” demiş. “Para mı, ne parası?” demiş oduncu ürkerek. “Sen bunca yıl çalıştın, hiç korkma, al onu. Bu paranın hepsi senindir. Ne istersen yapabilirsin onunla,” demiş kız. başka soru soramadan almış adamcağız paraları. Çok sevinçii bir şekilde evine dönmüş. Evde karısı da inanamamış anlattıklarına. Hayatları birden farklılaşmış, mutlu Olmuşlar. Herkes görüyormuş yaşamlarının değiştiğini. Başlamışlar “Bu Parayı nereden buldunuz?” diye sormaya. Merak edyorlarmış nasıl elde ettiklerini, böyle evi yeniden döşeyecek, yeni mobilyalar giysiler alacak zenginliği, Adam sorulara cevap verirken yalnızca diyormuş ki: “Dağda talihimle konuştum.” Köyün en tembeli olan bir adam bunu duyunca, acele koşup dağa çıkmış talihini çağırmaya.

Dağın içinden bir kadın çıkmış karşısına; yüzü bumburuşuk üstü başı perişan. Tembel adam korkarak : “Böyle çirkin ve korkunç olan sen benim talihim misin?” demiş. “Ya nasıl olmalıydım sence?

Hiç çalışmadan talih istiyorsun. Önce çalışkan bir insan ol, sonra karşılığını iste!” Tembel adam çalışmak lafını duyunca yokuştan aşağı koşmuş, çalışmayı hiç sevmezmiş çünkü. Sonra da hiçbir şey kazanamamış hayatında…

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir