Bremen Mızıkacıları Masalı

bremen mizikacilari masali

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir adamın eşeği varmış. Bu eşek çuvalları yıllarca bıkmadan usanmadan değirmene taşımış durmuş.  Fakat artık işe yaramaz bir duruma düşmüş. Sahibi onu boş yere beslemek istememiş. Eşek de bu durumu anlamış ve başını alıp gitmiş. Bremen yolunu tutmuş. Orada bir çalgıcı olabilir zannediyormuş. Eşek yolda yatan bir av köpeği ile karşılaşmış. Eşek köpeğe sormuş :

“Ne soluyup duruyorsun ? ” Köpek cevap vermiş : ” Hav, hav ben bir av köpeğiyim, sorma  yaşlandım avda koşamıyorum diye sahibim beni sokağa atmak istedi. Bende kaçıp kurtuldum. Bundan sonra karnımı nasıl doyuracağımı bilmiyorum. ”
Eşek köpeğe : ” Sana bir şey söyleyeyim mi demiş.
Ben Bremen’ e gidiyorum.  Kent çalgıcısı olacağım. Benimle gel ben mandolin çalarım sende davul çalarsın, ”  bu öneri köpeğin hoşuna gitmiş. Yola çıkmışlar giderken yolun kenarında bir kediye rastlamışlar. Kedinin suratından düşen bin parçaymış. Eşek : “Ne oldu yaşlı palabıyık ” demiş. Kedi : “-  Artık yaşım ilerledi farelerin peşinden koşacağıma sobanın arkasında oturup pinekliyorum. Bu yüzden hanımım beni sokağa atmak istedi bende kaçıp kurtuldum. Şimdi nereye gidiyim miyavvv ”  Eşek:  “Bizimle birlikte gel kente varınca kent mızıkacısı olursun.”

Kedi hoş karşılayıp yola çıkmışlar. Bir çiftliğin önünden geçerken ciyak ciyak öten bir horoz görmüşler. Eşek : ” Çoktan sabah oldu sen niye hala bağırıyorsun ?” Horoz : “Misafire benim çorbamı yapıp ikram edeceklermiş. Nereye gidebilirim ki bende bağırıp duruyorum.  Eşek : “Öyleyse bizimle Bremen’ e gel bir müzik grubu kuruyoruz.” demiş.  Dördü birlikte yola koyulmuşlar. Geceyi ormanda geçirmeye karar vermişler. Horoz bulunduğu yüksek yerden etrafa bakmış ve  “İlerde bir ışık ve ev görüyorum. hemen oraya gidelim. ” Bunun üzerine ışığa doğru yola koyulmuşlar.  Bir eve gelmişler. İçlerinde en uzun eşek olduğundan yaklaşıp içeri bakmış. Diğerleri sormuşlar: “Ne görüyorsun ?” eşe “Ne mi görüyorum çok şahane bir sofra ve üzerinde çok güzeler yiyecekler var. ”
Diğerleri hemen içeri girmek istemişler. Fakat eşek ” durun bu masanın etrafında oturan dört tane silahlı haydut var.”  Diğerleri ormana dönmek yerine haydutları kaçırmak için plan yapmışlar. Dört arkadaş üst üste çıkarak hep bir ağızdan şarkı söylemeye başlamışlar. Haydutlar bu sesleri duyunca korkmuşlar.

Dört arkadaş pencereden içeriye dalmışlar. Haydutlar silahlarını bile almadan ormana kaçmaya başlamış. Dört arkadaş planları yolunda gittiğinden dolayı çok sevinip masadaki nefis yemekleri yemişler. Yemeği yedikten sonra  evin ışıklarını söndürmüşler ve uykuyu dalmışlar. Vakit gece yarısı olmuş haydutlar evde ışıkların sönük olduğunu görüp bakmak için içlerinden bir tane haydutu eve yollamışlar. Haydut çok karanlık olduğu için bir lamba yakarken kedi bir tırmık atmış, köpek ayağından ısırmış. adam kaçarken eşek bacakları ile güçlü bir çifte savurmuş. Adam nasıl kaçağını bilememiş diğer haydutlara  “evde bir sürü canavar oturuyor. Hemen buradan kaçalım ” demiş.  Haydutlar oradan kaçmışlar ve bu ev dört Bremen çalgıcısının çok hoşuna gitmiş ve Bremen’e gitmekten vazgeçip burada yaşamaya karar vermişler.

Gökten üç elma düşmüş biri bu masalı anlatanın başına biri bu masalı yazanın başına biride bu masalı dinleyenin başına…

Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir